Do moře je třeba čas od času umístit zařízení, které změří hodnotu jistého parametru (teploty, tlaku, koncentrace soli atd.) v různých hloubkách, například ve 100 metrech a u hladiny. Pro funkčnost celého systému je důležité, aby se taková bóje pohybovala pokud možno samočinně, bez zásahu lidské ruky.
Inženýři z americké Výzkumné námořní laboratoře přišli nedávno s tubusovitým senzorem, který má být poháněn vodíkem, který pro něj vyrábějí bakterie.
Tubus je rozdělen do dvou komor: vrchní obsahuje elektroniku a ventily, spodní zase bakteriální kolonii. Většina z nás by čekala, že bakterie budou přeměňovat chemickou energii na elektrickou, jak se tomu již dnes děje v prvních bakteriálních článcích.
Toto zařízení je však svým způsobem jednodušší. Ventil v horní části komory využívá ke svému pohonu tlak plynu, který produkují bakterie jako koncový produkt svého metabolismu. Senzor umístěný ve vrchní komoře, který je poháněn také tlakem plynu, zjistí polohu zařízení u mořské hladiny a vydá pak povel k potopení zařízení.