Největší tropický ostrov na zemi, Papua-Nová Guinea, zabírá pouhou polovinu procenta celkové plochy souše. O to více vynikne informace, že podle současných odhadů hostí 6-8% všech druhů organismů, které na Zemi žijí.
Podle nedávno vydané zprávy nevládní organizace World Wildlife Fund (WWF) bylo v letech 1998-2008 na Nové Guinei a v jejím bezprostředním okolí objeveno 1060 nových druhů organismů. Většinu z nich nenalezneme nikde jinde na světě, než zde.
V průběhu sledovaného období objevovali vědci průměrně 2 nové druhy týdně. Z celkového počtu si největší podíl ukrajují bezobratlí živočichové (580 druhů), následují rostliny (218 druhů, z toho 100 tvoří orchideje), 134 obojživelníci, 71 ryby, 43 plazi, 12 savci a 2 ptáci.
K nejzajímavějším objevům z okolních moří patří například delfínovitý kytovec orcela tupoploutvá či žralok Glyphis garricki. Korunách pralesních stromů zase poskytují domov jedinečné fauně 38 druhů stromových vačnatců.
Skutečným symbolem je například vačnatec kuskus druhu Spilocuscus wilsoni, popsaný v roce 2005.
Jelikož patří oblast Nové Guiney k nejchudším místům světa, je podle manažerky novoguinejského poznávacího programu při WWF Susanne Schmittové zásadní, aby šel hospodářský rozvoj oblasti ruku v ruce s ohledem na zachování jedinečných ekosystémů.