Žijete ve městě a máte pocit, že se občas zblázníte? Být ve městě lehce šílený je normální. Bylo prokázáno, že lidé žijící ve městech trpí ve zvýšené míře schizofrenií, depresí a jinými psychickými problémy v porovnání s lidmi, kteří žijí v klidnějších místech.
Vědci z univerzity v německém Heidelbegu zjistili, že u lidí, kteří žijí ve městech, ale i u lidí, kteří ve velkých městech vyrostli a nyní žijí na venkově se jejich mozková aktivita liší od lidí, kteří žijí mimo velká města.
Měřili aktivity různých částí mozku a zjistili, že ve stresových situacích jsou u obyvatel měst hyperaktivní oblasti spojené s depresí, úzkostí a násilným chováním. Lidé, kteří se narodili a vyrůstali v městech, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost onemocnět schizofrenií, riziko úzkostných stavů je o 20 % vyšší a riziko depresí je téměř o 40 % vyšší než lidé, kteří vyrůstali a žijí mimo města.
Není ale možné zavelet: „Zpátky na stromy!“, ve městech žije přes 50 % populace a do roku 2050 se očekává, že to bude už 70 %. Řešení vědců je zajímavější. Spojili se s urbanisty a začali zkoumat, které městské zóny podporují vznik duševních poruch a jak je řešit přátelštěji, jako místa sloužící obyvatelům k příjemnému životu.