Domů     .Top
Vědci jsou na stopě vlečnému světlu
Martin Janda 22.6.2011

S lyžařským vlekem se setkal každý z nás. Člověk na něj nasedne a lano jej vytáhne vzhůru na kopec, odkud může opět zvesela na lyžích sjíždět dolů. Ovšem co kdyby místo ocelového lana táhl vzhůru milovníky zimních sportů světelný paprsek?

Na první pohled celá věc vypadá nesmyslně. Světlo jako tažné lano? Vždyť dosavadní technologie spíše počítaly s něčím úplně opačným. Světlo a částice ze Slunce sice nejsou to samé, ale sluneční vítr měl kupříkladu pohánět sluneční plachetnice. Ovšem nikoliv směrem ke Slunci, ale od něj.

Světlo jako takové v tomto ohledu nehraje příliš významnou roli, světelná částice foton má jen minimální hybnost. Nyní však čínští vědci tvrdí, že světelný tok lze za určitých podmínek jako vlečné lano využít.

S touto myšlenkou si dosud pohrávali spíše scenáristé žánru sci-fi než vědci, ale to se teď mění.

Zatím na úrovni částic, ale…

Vědci z univerzity v Šanghaji sepsali studii, ve které představili teoretické možnosti, jak by takové tažné světlo mohlo fungovat. Základem všeho je laserový paprsek, tedy koncentrovaný světelný svazek.

Ten ovšem nemusí být vždy jen zcela rovný. Za jistých podmínek lze s ním vytvořit i tvar závitu, podobného jako u šroubu.

Světelné částice pak v něm kloužou jako po spirálovitém tobogánu. Důležité je, že se řítí jiným směrem než celý světelný paprsek.

Pokud se povede světelnou částici obrátit proti směru paprsku, může podle Číňanů vzniknout tažné světlo. „V současnosti by vlečný paprsek vytvořený z laseru (LASEREM?) mohl táhnout aspoň miniaturní objekty, tedy alespoň částice,“ píší čínští badatelé ve své zprávě.

A k tomu je třeba dodat, že na velmi malé vzdálenosti. Nicméně, základ je položen a do budoucna je možné s vlečným světelným paprskem experimentovat dále.

Poněkud velká spotřeba

Vědci dokonce spočítali, jak výkonný by musel být laser, který by dokázal pohnout s člověkem.

Podle amerického fyzika Davida Griera by musel být »nadupaný« výkonem jednoho terrawattu, což se rovná pěti stům temelínským elektrárnám. Jenže pod náporem takového světelného toku by se člověk dříve vypařil, než by se stačil kamkoliv pohnout.

Vše tedy zatím probíhá v rovině teorie a pokusů s částicemi v miniaturním měřítku v laboratořích.

Ovšem fyziky tento problém zaujal. Zmíněný David Grier hodlá představit tažné světlo, které by dokázalo přitáhnout částice nejen po přímé dráze, ale třeba i po dráze oblouku. Zatím je vše v plenkách, ale kdoví, zda se právě zde nerodí pohon budoucnosti pro kosmické lodi.

Fascinace světlem

*Bible praví, že nejprve Bůh stvořil zemi a nebe. Jenže si své dílo nemohl prohlédnout, a tak okamžitě stvořil světlo.

*Princip světla vědce i filozofy přitahoval odpradávna. Řecký filozof Platon, žák Sokratův, byl přesvědčen, že světlo vyzařují lidské oči.

*Isaac Newton pochopil světlo jako proud částic, ale jeho experimenty s lomem světla mu do teorií příliš nezapadaly.

*Částicový pohled na světlo byl znovu oživen až kvantovou fyzikou na počátku 20. století.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz