Nově objevené mechanismy v mitochondriích mají vliv na rakovinu, stejně jako mnoho dalších nemocí souvisejících s věkem (např. Parkinsonovou chorobou, srdečními chorobami a vysokým krevním tlakem), jak zjistili vědci z Virginia Commonwealth University.
V jaderné DNA funguje epigenetický mechanismus zapínání a vypínání genů známý jako metylace DNA. Tento princip byl nyní prokázán i v mitochondriální DNA, kde vědci našli dvě modifikace cytosinu (jedné ze čtyř bazí) a potřebné enzymové vybavení.
V mitochondriích by tato epigenetická kontrola vedla k ovlivňování úrovně energetického hospodaření buňky, což je představa, která má pro funkce celého organismu nepředstavitelné důsledky. Vědci nyní ve svých experimentech hledají souvislosti a důsledky změn, které nacházejí v nemocných buňkách v porovnání se zdravými a hledají, které z mitochondriálních genů souvisí s onemocněním a jakým způsobem.
Tento objev je průkopníkem zcela nového oboru výzkumu v rámci epigenetiky, s nadějí na možnost budoucího rozvoje genové terapie pro léčbu rakoviny a nemocí spojených s věkem.