Ohlášení nového prvku na chvostu Mendělejevovy periodické tabulky nemá již dlouhou doby ani tak charakter objevu, jako spíše výroby. Jedná se totiž o látky tak nestabilní, že se jejich atomy udrží pohromadě sotva pár zlomků sekundy.
Po koperniciu s protonovým číslem 112, které do tabulky přibylo v roce 2009, byly nedávno ohlášeny dva další prvky. Noví členové tabulky s počtem protonů 114, resp. 116 zatím ještě ani nemají jméno.
Výroba nových prvků se odehrála na již tradičním místě: v Institutu pro jaderný výzkum v ruské Dubné za přispění vědců z Národní laboratoře Lawrence Livermoora v kalifornském Berkeley. Prvek s číslem 114 byl získán srážením atomů vápníku s plutoniem, 116ka zase vápníku s curiem.
Oba byly detektory zaznamenány již dříve, potvrzení jejich skutečné existence si však vyžádalo dlouhou dobu. S naprostou jistotou mohl být jejich objev oznámen až nedávno. Proces jejich pojmenování může trvat týdny až měsíce.
Pro prvek s číslem 114 (prozatimně ununquadium) navrhují ruští vědci název flerovium na počest ruského jaderného fyzika Georgie Fljorova. Pro 116ku (dočasně ununhexium) je zase navrhován název moscovium podle oblasti, kde leží Dubná.
Jakmile budou názvy pro nové prvky oficiálně potvrzeny, 21. století vás nezapomene informovat.