Oblast okolo jezera Qarun v egyptské Fajjúmské oáze asi 70 km od Káhiry byla v roce 1989 vyhlášena přírodní rezervací. Důvodem je jak ochrana současné živé přírody v okolí, tak ochrana dědictví dávné minulosti.
Díky jedinečným geologickým podmínkám se zde zachovala například řada třetihorních fosílií, z nichž nejcennější jsou zbytky koster dávných předků dnešních kytovců a také řada fosilních druhů primátů.
Pro archeology, konkrétně egyptology, má však toto místo obrovskou přitažlivost i z jiných důvodů. Díky tomu, že velká část této oblasti je již po dlouhou dobu pouští, která příliš neláká k dalšímu osidlování, se zde jedinečným způsobem dochovaly stopy po jedněch z nejstarších zemědělcích v Egyptě.
Podle profesora archeologie na University of California v Los Angeles Willeke Wendricha se jedná o jedinečně zachovanou lokalitu z doby před nástupem centralizované vlády v Egyptě (tzv. předdynastické období), díky níž je možné nahlédnout do způsobů, jak se vlastně toto veledůležité centrum zemědělské civilizace vyvíjelo.
Tato vzácná lokalita je se stala v poslední době předmětem mnoha sporů. Atraktivní prostředí okolí jezera totiž láká řadu developerských investorů. Ty údajně získaly povolení od vlády prezidenta Múbaraka.
Jeho odstoupení z funkce však nyní nahrává památkářům, kterým jde o v první řadě o dokončení záchranného archeologického průzkumu. Podle ministra Zahi Hawase, je třeba tento průzkum dokončit a stavbu přinejmenším odložit. Nezdá se vám tento příběh podobný něčemu, co známe i od nás?