Medúzy jsou zajímavé, krásné a trochu na obtíž v blízkosti pláží. Jenže také dost drasticky mění mořské potravní sítě. Vědci zaznamenali v průběhu minulých deseti let nárůst četnosti medúz v pobřežních vodách při ústí řek v různých částech světa. Co se všechno změní?
Vědci sledovali potravní bilanci měřením množství uhlíku, základní „měny“ při zkoumání toku energie v živých systémech. Z tohoto úhlu pohledu jsou medúzy nenasytní dravci. Spotřebovávají více a více planktonu, ujídají ho rybám.
Říkáte si no a co? Běžná potravní konkurence? To ano, ale medúzy se množí a přeměňují potravu na stále větší množství biomasy v podobě jen omezeně jedlého želé. Takže v konečném důsledku je méně chutného rybího masa.
Další způsob, jakým medúzy škodí, souvisí s mořskými baktériemi. Ty obvykle hrají klíčovou roli v recyklaci uhlíku, dusíku, fosforu a další vedlejších produktů při zpracování organických odpadů a jejich návratu zpět do potravinového řetězce.
Ale vědci zjistili, že při zpracování organických látek z těl medúz se metabolismus baktérií posunuje směrem k dýchání, spíše než růstu.
Výsledkem tohoto uhlíkového zkratu je to, že baktérie ve vodě zamořené medúzami přeměňují uhlík na oxid uhličitý a nevyužívají ho pro růst nebo reprodukci. To opět znamená, že uhlík je ztracený pro potravinový řetězec.
Medúzy ovlivňují tak podstatným způsobem složení mikrobiálního společenstva v ekosystému, fytoplanktonu a zooplanktonu, nepřímo pak i ryby a vyšší savce.