Objev další planety v naší sluneční soustavě by znamenal v astronomii obrovskou senzaci. Senzace by byla o to větší, kdyby se ukázalo, že skrytá planeta není žádný drobeček, ale obr o proporcích Jupitera.
Existenci právě takového tělesa předpovídají výpočty amerických astronomů pod vedením Jacka J. Lissauera z NASA’s Ames Research Center (ARC) v Moffett Field v Kalifornii. Na nedávné konferenci v Bostonu prezentovali vědci teorii, která s pomocí existence temné planety vysvětluje zakřivení drah komet.
Astronomové předpokládají, že většina komet má původ v takzvaném Oortově oblaku, který se nachází na samotných okrajích sluneční soustavy. Má jít o sféru tvořenou především zmrzlou vodou, amoniakem a metanem.
Podmiňovací způsob je zde na místě – Oortův oblak zatím nikdo přímo nepozoroval, většina astronomů má však jeho existenci za velmi reálnou. Pečlivé zaznamenávání drah komet však ukázalo, že se od svých jednoduše matematicky daných drah odchylují.
„Naše výpočty ukazují, že tuto odchylku by mohlo způsobovat těleso o rozměrech Jupitera či dokonce větší, které by se nacházelo až za Oortovým oblakem,“ míní Jack Lissauner.
Astronomové pro něj mají již i provizorní jméno – Tyché čili Štěstěna. Zda je jejich teorie správná a skutečně se tedy schyluje k fantastickému objevu obří planety na hranicích naší planetární soustavy, by měla ukázat data nová se sondy WISE. Tato sonda se věnuje mapování vesmíru v infračerveném spektru.