Stáří a vzdálenost jde v astronomii ruku v ruce. Čím vzdálenější totiž objekt je, tím déle k nám jeho světlo či jiné záření letí. Když tedy astronomové zaznamenají objekt, který leží na téměř opačné straně vesmíru, jsou si zároveň jistí tím, že sledují přímý přenos z jeho nejstarších vývojových fází.
Nový kandidát na nejstarší objekt se Hubbleovu teleskopu prozradil prostřednictvím gigantické energetické erupce, takzvanému gama záblesku.
Objekt GRB 090429B odhalil Hubbleův teleskop již 29.4.2009 (datum lze také vyčíst z jeho pojmenování), nějakou dobu však trvala analýza dat. Podle ní to vypadá tak, že tento objekt je od země vzdálen celých 13,14 miliardy let.
K jeho mohutné explozi došlo tedy v době, kdy byl podle současného pohledu vesmír pouze na čtvrtém procentu svého dnešního stáří a na pouhém desátém procentu svého dnešního objemu.
Tento objekt však není zajímavý pouze pro to, že potenciálně přepisuje historické tabulky vzdálenosti a stáří, ale přitahuje i pozornost kosmologů. Galaxie, která zplodila tento gama záblesk, musela být totiž jednou z prvních galaxií ve vesmíru.
Stopy po této galaxii není zatím možné pomocí současné techniky odhalit, vědci však mají po ruce alespoň vodítko, kam pozornost příští generace přístroj zaměřit.