Závěry některých vědců mohou na první pohled skutečně vypadat jako rady typu „jedna paní povídala“ či přímo šarlatánství. Od prázdného exhibicionismu podvodníků se však musí vždy lišit v tom nejpodstatnějším parametru:
musí být empiricky ověřené a také ověřitelné. A to i pro kohokoliv jiného. A právě k takovým závěrům došel i tým pod vedením prof. G.D. Iannettiho z katedry neurologie prestižní University College London, který ohlásil na první pohled velmi bizarní objev.
Iannetti spolu se svými kolegy věnuje již dlouhou dobu výzkumu bolesti. Při svém posledním pokusu se rozhodl, že bude dobrovolníkům pálit ruce prostřednictvím laserového impulsu, který trval 8-12 sekund.
Poté nechal své dobrovolníky udělat jeden ze dvou následujících pohybů: prvním bylo položení dlaní rukou na plochu lavice před nimi, druhým bylo překřížení rukou nad ní. Dobrovolníci pak dostali úkol ohodnotit intenzitu bolesti, kterou pociťovali, na škále od 1 do 100.
Mnohem více z nich cítilo větší úlevu v situaci, kdy měli ruce překřížené. Iannetti se domnívá, že umístění rukou do nepříliš běžné pozice podél těla zmate mozek při zpracovávání vzkazu o bolesti, který přichází z periferní části těla.
Závěry, uveřejněné v odborném časopise Pain by mohly napomoci s lepším rozkódováním způsobů, jakým mozek vnímá bolest a napomoci tak např. k léčení chronických bolestí.