Patříte mezi ty, kterým by se bez ranní kávy nepodařilo ani „nastartovat“ a do večera stihnete vypít ještě nejeden šálek? Garantujeme vám, že proti nově objevenému druhu bakterie Pseudomonas putida CBB5 jste stále “žabaři”.
Podle Ryana Summerse z Universoty of Iowa vlastní tento druh kompletní metabolickou dráhu, tedy sadu enzymů a také příslušných genů, aby mohl štěpit kofein na jednodušší látky a získávat tak energii.
Pouhým objevem však práce amerických vědců neskončila. Když identifikovali příslušné geny, „vystřihli“ je z genomu nově objeveného druhu a umístili je do běžné lidské spojenkyně, bakterie Escherichia coli. Tato bakterie pak začala potřebný enzym vyrábět skutečně ve velkém.
Vědci vidí pro svůj objev hned dva typy využití. Ten první by měl být v lékařství – enzym by mohl napomoci při výrobě léků tlumících astma či srdeční arytmii. Velký plus by však mohl znamenat i pro potravinářský průmysl, resp.
pro zpracování jeho odpadu. Stále rostoucí obliba kávy bez kofeinu totiž způsobuje nárůst odpadu s vysokým procentem této silně stimulující látky.