Slovíčka lásky rozhodně nemusí znít jen jako sladké nesmysly, které si mezi sebou šeptají milenci. Ta skutečná slova, podle nichž si podvědomě vybíráme partnera, jsou naopak ta nejběžnější, například zájmena a či spojky.
Tvrdí to alespoň vědci z týmu Jamese Pennebakera z univerzity v texaském Austinu.
Pennebaker spolu se svými spolupracovníky sledoval průběh tzv. speeddatingu, tedy dnes velmi oblíbené metody, jak během si během velmi krátkého rozhovoru vybrat potenciálního partnera. 40 mužů a 40 žen nechal po 4 minuty rozmlouvat se svými protějšky.
Když jeho „pokusní králíci“ nakonec označili ty, s nimiž by se chtěli vidět znovu, začal Pennebaker analyzovat nahrávky jejich vzájemné konverzace. Zaměřil se zejména na pátrání po těch slovech, které v běžném projevu vlastně vůbec neslyšíme, tedy právě zájmena, členy (obdoba našich ukazovacích zájmen) a spojky.
Vzájemný soulad mezi osobami podle něj poměrně jednoznačně koreloval se způsoby, jakými oba lidé tato slova využívali. Podle Pennebakera je právě tato shoda kořenem pozdějšího vzájemného naslouchání, které je jedním z nejdůležitějších prvků stabilního vztahu.