Stále více lidí si ve světě ovládaném moderními technologiemi přijde nepatřičně, dokonce cize. Jak tedy svět technologií zlidštit? Kapitáni současného technologického pokroku mají recept, který nese název „propojení“.
Něco takového by však nebylo možné bez drobných, ale veledůležitých zařízení – takzvaných vestavěných počítačů.
21. století nedávno navštívilo vývojové centrum počítačových technologií společnosti Intel v irském Shannonu. Zdejší laboratoře se zabývají především rozšiřováním možností tzv. vestavěných systémů či zařízení (angl.
embedded devices). Nejde o nic jiného, než o elektronická zařízení, do nichž je řídicí počítač zcela zabudován, a nemůže tak mít narozdíl od například osobního počítače již žádné jiné funkce.
I když už řadu z nich běžně používáme např. v mobilních telefonech při výběru peněz, potenciál těchto zařízení není stále ještě vyčerpán.
Interaktivita – budoucnost nakupování
Jednou z významných domén jejich uplatnění je například nakupování. A jak že má takové nakupování budoucnosti vypadat? Klíč k jeho další proměně se skrývá ve slovu interaktivita. Řadu z možností jistě ocení zvláště ženy.
Stačí, když se přímo v obchodě připojí k zařízení, díky němuž si bude moci vybrat nejen různé součásti oblečení, ale i zkombinovat je k sobě prostřednictvím proměn barev. Výsledný „outfit“ si mohou prohlédnout rovnou v obchodě a uložit si jej do „košíku“.
Podobnou změnou prošlo už například nakupování stavebnic LEGO. Krabici, která obsahuje specifickou sadu dílků, stačí přidržet před speciálním zařízením, na jehož obrazovce se ihned ukáže, co všechno je z nich možné složit. Radost bude tentokrát spíše na straně dětských zákazníků či jejich tatínků.
Napojení na chytrou síť
Další z oblastí, v níž je velmi výhodné využívat zařízení založená na vestavěných systémech, je inteligentní management energetické spotřeby pro domácnost, napojený na inteligentní síť (smart grid).
K hladkému fungování potřebuje taková chytrá síť zařízení, které dokáže komunikovat oběma směry. Na jedné straně sbírá informace o době využívání a spotřebě energie jednotlivých domácích zařízení (např. pračky, ledničky či televize), na straně druhé komunikuje s chytrou rozvodnou sítí.
Ta dokáže například využívat tzv. „peak hours“ neboli momenty, kdy je do sítě dodáváno větší množství energie z alternativních zdrojů, např. z elektrovoltaických elektráren. Díky takovému zařízení pak bude možné zapínat domácí spotřebiče v momentech, kdy je to pro domácnost nejvýhodnější, a ušetřit tak peníze za energii.
Digitální svět mimo domov
Anglickou zkratku DOOH bychom mohli do češtiny přeložit jako „digitální svět mimo domov“ (digital out of home). Ve světě počítačových vývojářů se pod tímto spojením slov myslí v podstatě jakýkoliv display, který se nachází ve veřejném prostoru.
Část zabírají nejrůznější informační panely, které jsou k vidění např. na letištích či nádražích, stále větší díl si však ukusují digitální reklamní panely. Pohodlná představa, že všechny zobrazovací panely budou řízeny jedním člověkem z centrální kanceláře, však naráží na řadu omezení.
Do cesty se staví především rozdrobenost lokálních sítí. Jak z toho ven? Firma Intel se spojila s japonským gigantem NEC a společně rozjíždějí síť s názvem VUKUNET, která by se v letošním roce měla rozšířit i v Evropě.