O tom, že vrstva ozonu ve stratosféře zásadně přispívá k zachycování nepříjemných UV paprsků, jistě není třeba nikoho poučovat. Ozon se však v atmosféře vyskytuje nejen vysoko nad našimi hlavami, ale také přímo v našem okolí.
Tento tzv. troposférický neboli přízemním ozon je oproti svému stratosférickému protějšku pro život spíše přítěží. Nám lidem způsobuje řadu zdravotních obtíží, např. bolestí hlavy či podráždění dýchacího ústrojí.
Podle amerického chemika Charlese Weschlera, který v současné době působí na Technické univerzitě v dánské Kodani, nadělila příroda lidem v boji proti škodlivému ozonu nečekaného, ale velmi účinného spojence.
Její naše kůže, zvláště v momentě, kdy je hodně „zamaštěná“, tedy špinavá. Wescherův tým dokonce zjistil, že svou práci dokáží konat i kusy kůže již zcela odumřelé, např. lupy. A co je vlastně příčinou tohoto podivuhodného jevu?
Na povrchu kůže se totiž vyskytují olejovité substance, mezi nimiž hraje nejdůležitější roli skvalen. Tato látka dokáže molekuly velice účinně rozbíjet na běžný, dýchatelný kyslík.