Maminek dvojčat je v populaci vyspělých západních zemí zhruba 1%. Jste-li takovou maminkou, máme pro vaši jistě poněkud unavenou mysl alespoň menší vzpruhu. Podle výzkumů lékařů z university v Salt Lake City budete pravděpodobně nejen zdravější, než vaše méně „šťastné“ kolegyně, ale máte také větší pravděpodobnost, že dvojčata budou následována větším počtem dalších zdravých potomků.
Vědci využili záznamy z populační databáze Utahu z let 1807–1899. Tuto dobu si zvolili ze dvou důvodů. Jednak se budoucí maminky se v té době nemohly před nechtěným početím nijak účinně chránit, jednak neexistovala ještě možnost umělého oplodnění, která vyššímu množství dvojčat v populaci nahrává.
A jak vlastně vědci vidí vztah mezi dlouhověkostí, zdravím, fertilitou a rozením dvojčat? Je to snad tak, že Dvojčata mají nějakou „tajemnou“ moc a předávají svým matkám vitalitu? Podle všeho je to právě naopak!
Rození a výchova dvojčat je náročná nejen pro matku, ale i pro děti samotné. Přírodní výběr proto usměrnil lidské rozmnožování tak, aby se více než jedno dítě najednou rodilo pokud možno co nejméně. Výjimku si příroda mohla dovolit pouze u žen, které jsou natolik silné a zdravé, že péči o dvojnásobné množství potomků zvládnou.