Na mapě egyptských turistických atrakcí přibyla v nedávné době nová položka. Egyptské úřady zpřístupnily pro veřejnost chrám z doby Střední říše, který byl před 10 lety objeven v Madinet Madi ve fajjúmském guvernorátu, asi 130 km jižně od Káhiry.
Jedná se o jediné zbytky chrámu z tohoto období, které jsou dnes v Egyptě k vidění. Chrám byl založen za doby vlády krále 12. dynastie Amenemheta III. , který vládl v letech 1859-1813 př.n.l.
Chrám byl zasvěcen božstvu s hlavou kobry Renetutet a krokodýlohlavému bohu Sobekovi. Součástí chrámu byla i zvláštní struktura připomínající sud. Podle egyptologa Edda Brescianiho z university v Pise, který vedl vykopávky, byla určena k inkubování vajíček posvátných krokodýlů.
Týmu se totiž mezi vrstvami písku podařilo objevit asi 12 krokodýlích vajíček v různém stádium vývoje. Ve vedlejší místnosti byla objevena i skvěle dochovaná nádrž, která podle všeho sloužila k jejich chovu.
Podle Brescianiho byli zdejší krokodýli chováni pouze za tím účelem, aby byli později zabiti a nabalzamováni. Jejich mumie byly později prodávány poutníkům, kteří přišli do Sobekova chrámu. Obchod s krokodýly se patrně rozvíjel i v budově nedaleko chrámu, kde archeologové objevili dalších 60 vajec.