Fyzikové z NASA a kalifornské Stanfordovy univerzity nedávno oznámili výsledky experimentu, který byl připravován po více než 50 let. Sonda Gravity Probe B, vyslaná na oběžnou dráhu v roce 2004, přinesla další potvrzení správnosti Einsteinovy obecné teorie relativity.
Einsteinova obecná teorie relativity je v očích fyzika sice elegantní a krásná, její ověřování je však nesmírně obtížné. Rozdíly, které předpovídá oproti Newtonově popisu gravitace jsou totiž nesmírně malé.
Jedním z nejkomplikovanějších způsobů testování je také pozorování tzv. Lense-Thirringova jevu. Podle výpočtů poprvé provedených Josephem Lensem a Hansem Thirringem v roce 1918 by měla rotující Země „strhávat“ samotnou strukturu časoprostoru. Tento jev je však velmi těžké ověřit.
Na americké Stanfordově univerzitě proto již v roce 1959 započal projekt, který byl nazván Gravity Probe B. Její úkol byl jasný: pomocí nesmírně přesných gyroskopů měla měřit deformaci časoprostoru, způsobenou gravitačním polem Země.
Sonda byla na oběžnou dráhu vypuštěna 20.4.2004, sběr dat ukončila v roce 2005. Od té doby vědci data pečlivě analyzovali a nedávno byl oznámen výsledek. .
Šéf celého projektu Francis Everitt nedávno zaslal do odborného časopisu Physical Review Letters článek, v němž oznamuje, že naměřená data byla téměř totožná s předpověďmi, které poskytuje Einsteinova teorie.