Domů     .Top
Vesmírné chemické továrny a původ života
Michal Andrle 6.5.2011

O meteoritech se jako o možných přispěvatelích, či dokonce původcích života na Zemi, hovoří mezi astronomy a astrobiology již dlouhou dobu. Řada vědeckých laboratoří světa proto pilně pracuje na tom, aby tuto představu podpořila či naopak vyvrátila.

Týmu Raffaele Saladina z univerzity v italském Viterbu se nedávno podařilo dokázat, že asteroidy plující vesmírem  mohou být skutečnými chemickými továrnami, které mohly Zemi nabídnout důležité ingredience k tomu, aby z nich později „uvařila“ život.

Tým pracoval s asteroidem, který 28.9. 1969 přistál nedaleko městečka Murchinson v australském státě Victoria. Dřívější testy ukázaly, že tento meteorit byl přímo „prošpikován“ aminokyselinami, které patřím k základním stavebním kamenům všeho živého.

Rafaella Saladina zajímalo, zda mohly tyto látky vzniknout již přímo ve vesmíru ve velkých asteroidech, z nichž mohou pozemské meteority pocházet.

1 gram murchinsonského meteoritu proto rozemleli na prášek, z něhož odstranili všechny organické sloučeniny. Zbylý prášek poté smíchali formamidem, tedy amidem kyseliny mravenčí. O této látce je známo, že je v kosmickém prostoru běžná.

Vzniklou směs pak po 48 hodin zahřívali na teplotu 140 0C. Když na konci pokusu analyzovali výslednou kompozici látek, našli v ní nejen drobné kousky nukleových kyselin, ale i aminokyselinu glycin, karboxylové kyseliny a stavební kameny cukrů.

Tento koktejl látek je velmi příhodně namíchán k tomu, aby z něj mohl později „vykvasit“ život.

Teorii o původu základních stavebních kamenů života v kosmu nahrává i další, velmi významná skutečnost. Ke vzniku výsledných produktů je totiž třeba katalyzátorů. Ty v nitru asteroidu představují jednotlivé minerály, z nichž je asteroid složen.

Jejich jedinečná kombinace však zaručuje, že výsledné produkty se dostanou na Zem pěkně pohromadě „zapakovány“ v jednom úhledném balíčku.

Předchozí článek
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz