Inženýři z americké University of Michigan přišli nedávno se skutečně „vychytaným“ mechanismem, který dokáže převádět energii mechanických vibrací na elektřinu. Oproti již existujícím zařízením tohoto typu je však to jejich až 10x účinnější.
Díky technologickému pokroku je svět protkán stále hustější sítí nejrůznějších droboučkých zařízení, které ke svému chodu vyžadují elektrickou energii. Jedním z dobrých příkladů jsou i senzory, které monitorují činnost továrních strojů.
Síť takových senzorů bývá dnes běžně nazývána „bezdrátovou“. Přinejmenším jeden drátek by se však v celé síti našel – ten, který vede od senzoru ke zdroji jeho napájení.
Díky zařízení, které stvořili v oddělení elektrického a počítačového inženýrství na University of Michigan, však nebude v budoucnu potřeba ani tento. Drobounký konvertor dokáže využívat mechanické vibrace, které produkují stroje při své práci (jde o vibrace zhruba takové intenzity, jaké produkuje zapnutá mikrovlnná trouba) a přeměnit je až na 200 mikrowattů elektrického výkonu.
Tím, že stroje pohánějí senzory, které dohlížejí na jejich práci, se výrazně sníží jak cena výrobku, tak nutnost jeho údržby. vědci předpokládají, že tento systém by mohl zůstat v chodu až 20 let bez toho, aby potřeboval zásah lidské ruky.