Podle nového nálezu ze severozápadního Skotska se první organismy ocitly mimo domovské moře již o půl miliardy let dříve, než vědci dříve předpokládali. Ze stavby fosílií vědci usuzují, že se jednalo již o vyspělejší eukaryotické organismy..
Vědci obecně předpokládají, že první život vznikl na Zemi již před 3,8 miliardy let. Již mnohem menší shoda panuje mezi vědci na tom, kde k této události vlastně došlo. Kandidáty jsou například mělké a teplé mořské mělčiny, hlubokořští „černí kuřáci“ či dokonce hlubiny Země. Jisté nicméně je, že po dlouhé první miliardy své existence se živé organismy vyskytovaly především v mořích.
Kdy se život poprvé přestěhoval z moře na souš? Na tuto otázku není vůbec jednoduché odpovědět. Jediným skutečným důkazem mohou být víceméně nahodile nalezené fosílie. Na základě takových důkazů umísťovali vědci ty úplně první kolonizátory souše do doby zhruba před půl miliardou let, tedy na samotný začátek prvohor.
Zcela nedávný nález však naše poznatky o evoluci suchozemských organismů patřičně je poupravil. Paulu Strotherovi a jeho kolegům z Boston College ve Westonu ve státě Massachusetts se na několika místech severního Skotska podařilo v horninách starých 1 – 1,2 miliardy let objevit jakési fosilizované “bublinky”, které podle nich představují stopy po živých buňkách.
Tyto shluky buněk nebyly podle nich bakteriální kolonie, ale již první komplexnější eukaryoté, tedy dávní příbuzní dnešních rostlin, živočichů či hub. Na celém nálezu je nejzajímavější to, že tito tvorové žili podle všeho sice ve vodě, ale ve nikoliv v moři, ale ve sladkovodním jezeře.