SMS dnes odcházejí i z hrudníku

Umíte si představit, že budete žít v tak velkém městě, jako je Kladno? Ve všech domech však budou jen nebožtíci! Téměř 70 000 obyvatel u nás ročně umírá na choroby srdce a cév (kardiovaskulární onemocnění). Takových umrlců by však bylo mnohonásobně víc, kdyby jejich ohrožené životy nezachraňovaly kardiostimulátory a defibrilátory.

„Představte si, že se každý den dočtete v novinách o tragédii letadla s téměř 200 pasažéry na palubě. Neuvěřitelné! Rozhodně byste nesedli do letadla ani za nic. A přitom jen v naší zemi umírá na onemocnění srdce a cév denně právě přes 190 osob! Dnes, zítra, pozítří, “ řekl 21. STOLETÍ prof. MUDr. Richard Češka, CSc., vedoucí Centra preventivní kardiologie III. interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je to téměř dvojnásobek počtu obětí obávaných nádorových onemocnění.

Světový primát
Chod srdce srovná defibrilátor, s jehož pomocí se dá poškozené srdce nastartovat, nebo kardiostimulátor, který má nemocný voperován v hrudníku. Předním světovým výrobcem přístrojů pro léčbu srdečních onemocnění je německá společnost BIOTRONIK, která
jako první na světě již před jedenácti roky zavedla systém dálkového bezdrátového monitorování pacientů se srdečním onemocněním. Home Monitoring (domácí monitoring), jak se systém jmenuje, byl průlomem v možnostech časného varování pacientů a lékařů před eventuálním útokem nenasytné smrti.

Nepotřebují žádný drát
Systém umožňuje každodenní komunikaci s kardiostimulátorem. Při sebemenším náznaku komplikace vyšle kardiostimulátor prostřednictvím zabudované antény upozornění do bezdrátového zařízení a systém neprodleně doručí ošetřujícímu lékaři informace ve formě tzv. konsolidované zprávy CardioReport.
Lékař může kdykoli a kdekoli průběžně a bezdrátově sledovat z libovolného počítače s připojením na internet vše, co se s pacientem děje, a to bez ohledu, zda se pacient nachází doma, nebo třeba tráví dovolenou ve stovky kilometrů vzdáleném zahraničí. Na základě obdržených informací lékař svého pacienta v reálném čase kontaktuje a v případě potřeby pošle ihned do nejbližší nemocnice.
Tak se zrodil i nový lékařský obor – telekardiologie neboli poskytování lékařské péče v oboru kardiologie s využitím moderních telekomunikačních technologií.

Měsíc k dobru
Od doby, kdy na základě výsledků klinických zkoušek získal systém povolení FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA) a CE (evropská známka kvality) pro dálkové monitorování pacientů s implantovanými kardiostimulátory a defibrilátory, lékaři po celém světě implantovali již stovky tisíc defibrilátorů a kardiostimulátorů se zařízením Home Monitoring.
Klinické zkoušky rovněž dokázaly, že ve srovnání se zařízeními bez monitorování na dálku je systém domácího sledování schopen přibližně o měsíc zkrátit dobu mezi nástupem projevů srdečního onemocnění do vyhodnocení stavu pacienta.

Počet kontrol klesá o 43 %
Studie TRUST v roce 2008 naznačila, že Home Monitoring může bezpečně a efektivně nahradit i sledování pacienta v nemocnici. Umožňuje časnou detekci (zjištění) a upozornění při symptomatických (se symptomy, tedy projevy, nemoci) i nesymptomatických arytmiích, což umožňuje časnější zásah lékaře.
Výsledky ukázaly, že nasazením systému se počet kontrol pacientů v ordinaci snižuje o 43 %, aniž by to mělo jakýkoli negativní dopad na bezpečnost pacientů.

U nás nezaostáváme
V České republice byl systém sledování srdce na dálku uveden již v roce 2004. Dnes u nás odborníci pomocí systému Home Monitoring sledují přes 1350 pacientů na dvaceti kardiologických pracovištích.

Více se dozvíte:
M.Vokurka, J. Hugo: Velký lékařský slovník, JESSENIUS – MAXDORF, 2005
www.biotronik.com

Kardiostimulátor se představuje
Jsem přístroj používaný ke kardiostimulaci. Tak se odborně označuje stimulace (povzbuzení, dráždění) srdce uměle přiváděnými elektrickými podněty. V mém případě jde o druh elektroimpulzoterapie. Sloužím k léčbě některých srdečních arytmií (poruch srdečního rytmu). Zavádějí mě dočasně nebo trvale do srdce (cestou velkých cév). Při trvalé kardiostimulaci se zdroj energie (např. lithiový článek) spolu s řídicí částí operačně uloží pod kůži na přední straně hrudníku.
Někdy mě označují za umělého pacemakera, což anglicky znamená udavatele rytmu, tempa, »kroku«. Ve zdravém srdci tuto funkci má na starosti tzv. sinoatriální uzel, který určuje, jakou frekvencí srdce tepe.

Ocenění není nejdůležitější

*Společnost BIOTRONIK získala díky systému Home Monitoring vedoucí postavení v technologii dálkového sledování pacientů s onemocněním srdce i různá uznání.
*Například v červnu 2010 na globálním kardiologickém kongresu v Nice její zástupci převzali prestižní »Cardiostim Innovation Award«.
*Koncem loňského roku byl systém Home Monitoring nominován na prestižní Cenu Německa (Deutscher Zukunft Preis) v oblasti inovací.

Srdce máme pouze jedno

Tušili jste, že vaše srdce (cor) bilo dávno předtím, než jste se vůbec narodili? Necelý měsíc po početí se v bezpečí těla matky rozbuší srdíčko embrya. Ve svém nepřetržitém snažení nepřestane až do okamžiku smrti. Každodenně ho čeká cca 100 000 úderů. Za 70 let provede více než 2,5 miliardy stahů.
Průměrná velikost srdce u dospělého člověka připomíná velikost jeho zatnuté pěsti. Liší se však podle charakteru povolání vlastníka – např. srdce úředníka, jenž se příliš nepohybuje, váží asi 300 g, u těžce pracujícího člověka či výkonného sportovce je to až dvakrát tolik.

Pumpa, která čerpá život
Srdce v klidu se každou minutu přibližně 70krát stáhne, přičemž přečerpá pět litrů krve. V případě potřeby dokáže tento objem zvýšit až pětinásobně. Odborníci přirovnávají srdce ke čtyřpokojovému bytu. Vrchní dvě sběrné místnosti (síně) shromažďují »použitou« krev ze žil, ale i čerstvou – okysličenou – z plic. Spodní dvě místnosti (komory) jsou tzv. čerpací – ženou krev ze srdce nejdříve do plic k okysličení a pak do tepen pro celý oběh.
A je to pěkná fuška, vždyť jen celková délka pružných cév v těle dospělého člověka se táhne neuvěřitelných 100 000 kilometrů. V klidovém stavu normální srdce přečerpá za den tedy 7200 litrů, což už by naplnilo autocisternu. Při maximální fyzické námaze je srdeční výkon až čtyřnásobný!

Bazén krve

Srdce prožene »cévním potrubím« za 70 let života tolik krve, že by zaplnila kanál široký jeden metr, hluboký dva metry a dlouhý skoro 100 km, tedy vzdušnou vzdálenost z Prahy do Pardubic! A co víc – celkový výkon lidského srdce za uvedenou dobu by dokázal vytáhnout těžkou lokomotivu až na nejvyšší evropskou horu Mont Blanc (4810 m).

Rubriky:  Medicína Technologie
Publikováno:
Další články autora
Právě v prodeji
Tip redakce

Související články

Nositelé Nobelovy ceny: Manželé z pražského centra

Nositelé Nobelovy ceny: Manželé z...

Mluví-li se o českých držitelích Nobelovy ceny, zpravidla padnou...
Na co se umírá v Evropě? 

Na co se umírá v Evropě? 

Nejčastější příčinou úmrtí v Evropě jsou podle údajů Eurostatu nemoci oběhové...
K zubaři bez strachu z bolesti?

K zubaři bez strachu z bolesti?

Vědci z University of Plymouth přišli s výzkumem kmenových buněk. Podle...
Z bláta do louže – léky na pálení žáhy zvyšují riziko alergií

Z bláta do louže – léky na pálení...

Za příčinami pyrózy a překyselení žaludku často stojí stres, špatné stravování či...
Jak daleko je od workoholismu k alkoholismu?

Jak daleko je od workoholismu k...

Když se o někom řekne, že je workoholik, obvykle se tím v nadsázce vyjadřuje...
K zobrazování kmenových buněk pomáhají uhlíkové tečky

K zobrazování kmenových buněk...

Je tomu již 15 let, co proběhlo objevení uhlíkových kvantových teček jako vysoce...
Záškrt – v dobách velkých epidemií na něj umíral i každý druhý člověk

Záškrt – v dobách velkých epidemií na...

Rozsáhlé devastující epidemie záškrtu v 19. století zasáhly většinu Evropy i...
Na průlomovou léčbu nedosáhne každý

Na průlomovou léčbu nedosáhne každý

Zásadní posun v léčbě rakoviny plic zažívá pouze polovina pacientů, kterým by nové...
Organizérům léků odzvonilo. Denní pilulku bude tisknout 3D tiskárna

Organizérům léků odzvonilo. Denní...

Někteří lidé musí denně užívat tolik léků, že k jejich správnému uspořádání...
Nejen estetické, ale zároveň i praktické

Nejen estetické, ale zároveň i...

Z laboratoře německých vědců vzešel tzv. permanentní senzor, jenž se aplikuje...

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rychlost odlesňování v Brazílii se zvýšila

Rychlost odlesňování v Brazílii se...

Podle nejnovějších analýz vydaných Národním ústavem pro výzkum vesmíru (INPE) byla...
Léto mužské plodnosti nepřeje

Léto mužské plodnosti nepřeje

Cestování do oblíbených prázdninových destinací za vidinou zaslouženého odpočinku...
VIDEO: Proč existují předsudky vůči zrzavým lidem?

VIDEO: Proč existují předsudky...

Zrzci bývají ještě v dnešní době terčem posměchu a předsudků. Skutečný...
Nacisté a bolševici si dělí Evropu: 80 let od uzavření paktu Molotov-Ribentrop

Nacisté a bolševici si dělí...

Jsou dvě hodiny ráno a sovětský a německý šéf diplomacie stvrzují podpisy...
Otto Skorzeny: Hitlerův James Bond

Otto Skorzeny: Hitlerův James Bond

Říkali o něm, že je nejnebezpečnějším mužem Evropy. Tak trochu vůdcův...
Nejbohatší muž planety: Jak likvidoval John Davidson Rockefeller konkurenci?

Nejbohatší muž planety: Jak...

„Chci vydělat 100 000 dolarů a žít do 100 let,“ prohlašuje sebevědomě malý...
Proč zavraždili Julia Caesara?

Proč zavraždili Julia Caesara?

Pro někoho diktátor a tyran, pro druhé člověk, který změnil evropské i celosvětové...
Potopené ponorky rozebírají sběrači kovů. Ničí tak hroby padlých vojáků

Potopené ponorky rozebírají sběrači...

Více než stovka ponorek z doby Druhé světové války leží na dně...
Berlínský dobytčí trh přejmenovali na počest ruského cara

Berlínský dobytčí trh přejmenovali...

Už od středověku se tu nachází rušný dobytčí trh, na kterém si po dlouhá staletí...
Poznejte své IQ

Poznejte své IQ

V našem profesionálně sestaveném testu ihned zjistíte přesné výsledky a obdržíte certifikát.