SMS dnes odcházejí i z hrudníku

Umíte si představit, že budete žít v tak velkém městě, jako je Kladno? Ve všech domech však budou jen nebožtíci! Téměř 70 000 obyvatel u nás ročně umírá na choroby srdce a cév (kardiovaskulární onemocnění).

Takových umrlců by však bylo mnohonásobně víc, kdyby jejich ohrožené životy nezachraňovaly kardiostimulátory a defibrilátory. „Představte si, že se každý den dočtete v novinách o tragédii letadla s téměř 200 pasažéry na palubě. Neuvěřitelné!

Rozhodně byste nesedli do letadla ani za nic. A přitom jen v naší zemi umírá na onemocnění srdce a cév denně právě přes 190 osob! Dnes, zítra, pozítří, “ řekl 21. STOLETÍ prof. MUDr. Richard Češka, CSc.

, vedoucí Centra preventivní kardiologie III. interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je to téměř dvojnásobek počtu obětí obávaných nádorových onemocnění.

Světový primát Chod srdce srovná defibrilátor, s jehož pomocí se dá poškozené srdce nastartovat, nebo kardiostimulátor, který má nemocný voperován v hrudníku. Předním světovým výrobcem přístrojů pro léčbu srdečních onemocnění je německá společnost BIOTRONIK, která jako první na světě již před jedenácti roky zavedla systém dálkového bezdrátového monitorování pacientů se srdečním onemocněním.

Home Monitoring (domácí monitoring), jak se systém jmenuje, byl průlomem v možnostech časného varování pacientů a lékařů před eventuálním útokem nenasytné smrti. Nepotřebují žádný drát Systém umožňuje každodenní komunikaci s kardiostimulátorem.

Při sebemenším náznaku komplikace vyšle kardiostimulátor prostřednictvím zabudované antény upozornění do bezdrátového zařízení a systém neprodleně doručí ošetřujícímu lékaři informace ve formě tzv. konsolidované zprávy CardioReport.

Lékař může kdykoli a kdekoli průběžně a bezdrátově sledovat z libovolného počítače s připojením na internet vše, co se s pacientem děje, a to bez ohledu, zda se pacient nachází doma, nebo třeba tráví dovolenou ve stovky kilometrů vzdáleném zahraničí.

Na základě obdržených informací lékař svého pacienta v reálném čase kontaktuje a v případě potřeby pošle ihned do nejbližší nemocnice. Tak se zrodil i nový lékařský obor – telekardiologie neboli poskytování lékařské péče v oboru kardiologie s využitím moderních telekomunikačních technologií.

Měsíc k dobru Od doby, kdy na základě výsledků klinických zkoušek získal systém povolení FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA) a CE (evropská známka kvality) pro dálkové monitorování pacientů s implantovanými kardiostimulátory a defibrilátory, lékaři po celém světě implantovali již stovky tisíc defibrilátorů a kardiostimulátorů se zařízením Home Monitoring.

Klinické zkoušky rovněž dokázaly, že ve srovnání se zařízeními bez monitorování na dálku je systém domácího sledování schopen přibližně o měsíc zkrátit dobu mezi nástupem projevů srdečního onemocnění do vyhodnocení stavu pacienta.

Počet kontrol klesá o 43 % Studie TRUST v roce 2008 naznačila, že Home Monitoring může bezpečně a efektivně nahradit i sledování pacienta v nemocnici. Umožňuje časnou detekci (zjištění) a upozornění při symptomatických (se symptomy, tedy projevy, nemoci) i nesymptomatických arytmiích, což umožňuje časnější zásah lékaře.

Výsledky ukázaly, že nasazením systému se počet kontrol pacientů v ordinaci snižuje o 43 %, aniž by to mělo jakýkoli negativní dopad na bezpečnost pacientů. U nás nezaostáváme V České republice byl systém sledování srdce na dálku uveden již v roce 2004.

Dnes u nás odborníci pomocí systému Home Monitoring sledují přes 1350 pacientů na dvaceti kardiologických pracovištích.

Více se dozvíte: M.Vokurka, J. Hugo: Velký lékařský slovník, JESSENIUS – MAXDORF, 2005 www.biotronik.com

Kardiostimulátor se představuje Jsem přístroj používaný ke kardiostimulaci. Tak se odborně označuje stimulace (povzbuzení, dráždění) srdce uměle přiváděnými elektrickými podněty. V mém případě jde o druh elektroimpulzoterapie.

Sloužím k léčbě některých srdečních arytmií (poruch srdečního rytmu). Zavádějí mě dočasně nebo trvale do srdce (cestou velkých cév). Při trvalé kardiostimulaci se zdroj energie (např. lithiový článek) spolu s řídicí částí operačně uloží pod kůži na přední straně hrudníku.

Někdy mě označují za umělého pacemakera, což anglicky znamená udavatele rytmu, tempa, »kroku«. Ve zdravém srdci tuto funkci má na starosti tzv. sinoatriální uzel, který určuje, jakou frekvencí srdce tepe.

Ocenění není nejdůležitější *Společnost BIOTRONIK získala díky systému Home Monitoring vedoucí postavení v technologii dálkového sledování pacientů s onemocněním srdce i různá uznání. *Například v červnu 2010 na globálním kardiologickém kongresu v Nice její zástupci převzali prestižní »Cardiostim Innovation Award«. *Koncem loňského roku byl systém Home Monitoring nominován na prestižní Cenu Německa (Deutscher Zukunft Preis) v oblasti inovací. Srdce máme pouze jedno Tušili jste, že vaše srdce (cor) bilo dávno předtím, než jste se vůbec narodili?

Necelý měsíc po početí se v bezpečí těla matky rozbuší srdíčko embrya. Ve svém nepřetržitém snažení nepřestane až do okamžiku smrti. Každodenně ho čeká cca 100 000 úderů. Za 70 let provede více než 2,5 miliardy stahů.

Průměrná velikost srdce u dospělého člověka připomíná velikost jeho zatnuté pěsti. Liší se však podle charakteru povolání vlastníka – např. srdce úředníka, jenž se příliš nepohybuje, váží asi 300 g, u těžce pracujícího člověka či výkonného sportovce je to až dvakrát tolik.

Pumpa, která čerpá život Srdce v klidu se každou minutu přibližně 70krát stáhne, přičemž přečerpá pět litrů krve. V případě potřeby dokáže tento objem zvýšit až pětinásobně. Odborníci přirovnávají srdce ke čtyřpokojovému bytu.

Vrchní dvě sběrné místnosti (síně) shromažďují »použitou« krev ze žil, ale i čerstvou – okysličenou – z plic. Spodní dvě místnosti (komory) jsou tzv. čerpací – ženou krev ze srdce nejdříve do plic k okysličení a pak do tepen pro celý oběh.

A je to pěkná fuška, vždyť jen celková délka pružných cév v těle dospělého člověka se táhne neuvěřitelných 100 000 kilometrů. V klidovém stavu normální srdce přečerpá za den tedy 7200 litrů, což už by naplnilo autocisternu.

Při maximální fyzické námaze je srdeční výkon až čtyřnásobný! Bazén krve Srdce prožene »cévním potrubím« za 70 let života tolik krve, že by zaplnila kanál široký jeden metr, hluboký dva metry a dlouhý skoro 100 km, tedy vzdušnou vzdálenost z Prahy do Pardubic!

A co víc – celkový výkon lidského srdce za uvedenou dobu by dokázal vytáhnout těžkou lokomotivu až na nejvyšší evropskou horu Mont Blanc (4810 m).

Rubriky:  Medicína Technika
Publikováno:
Další články autora
Právě v prodeji
Tip redakce
reklama

Související články

Návrat důležitého smyslu

Vědci ze Švédska sledovali čtyři lidi, kteří v průběhu 3 až 7 let...

Několik názvů – jedna nemoc

Jednou jste dole a jednou nahoře, toto známé přísloví platí v případě...

Majstrštyk Yaleovy Univerzity: Tamní...

Vědci z Yaleovy Univerzity před několika dny dosáhli šokujícího úspěchu. V...

Počet případů opičích neštovic stále...

Svět se potýká s 25 000 případy nákazy opičími neštovicemi. V souvislosti s nemocí...

Měla být vymýcena, ale je tu pořád....

Dětská obrna měla být podle plánu WHO definitivně vymýcena na sklonku roku 2020. To se...

Jako bájná chiméra

Vědci poprvé vytvořili embrya, která jsou směsí lidských a opičích buněk. Embrya byla...

Gen v játrech? Možný klíč k...

Vliv nežádoucího cholesterolu na stále početnější případy vzniku...

Pandemie: Jedna ještě neskončila a za...

Vlastně to byla jen otázka času. Z vědeckých kruhů již po několik desetiletí...

STRES: Nejhorší a nejdelší...

Stres je evoluční záležitost, kterou zažívali už lovci mamutů, oni ho však zažívali...

Kůže jako dveře do těla

Mikrobiom máme také v jiných částech těla, ne jen ve střevech, a i na jeho...

Nenechte si ujít další zajímavé články

Donutil Ernest von Koerber TGM k odchodu do exilu?

Donutil Ernest von Koerber TGM k...

Jaké byly začátky první československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka...
Medvěd z Knihy džunglí

Medvěd z Knihy džunglí

Medvěd pyskatý (Melursus ursinus) je šelma patřící k menším druhům...
Svátek nejmenších: Dětem jako první vzdal hold turecký prezident Atatürk

Svátek nejmenších: Dětem jako...

„Vyhlašuji přestávku. Jednání bude pokračovat za půl hodiny,“ prohlásí předseda tureckého...
Museli jsme za svoji účast v bojích pod křídly RAF zaplatit?

Museli jsme za svoji účast v...

„Rudý kroužek s nápisem Fire výstražně září a v optickém zaměřovači před naším...
Křídla pod drobnohledem

Křídla pod drobnohledem

V zoologické terminologii se pod označením křídla myslí specializované přední...
Zakladatel spolku nejtlustších mužů zhubnul pomocí spánku

Zakladatel spolku nejtlustších...

Diety jsou staré téměř jako lidstvo samo. Svědectví o nich máme už z...
Proč Ladislava Pohrobka korunovali uherským králem bez svatoštěpánské koruny?

Proč Ladislava Pohrobka korunovali...

Ani ne po skončení šestinedělí vezme 27. března 1440 královna Alžběty...
Nan Madol: Kdo postavil umělé ostrovy uprostřed Pacifiku?

Nan Madol: Kdo postavil umělé...

Na 92 umělých ostrůvcích v Mikronésii leží záhadné a rozbořené...
Jak vybrat kliniku estetické medicíny?

Jak vybrat kliniku estetické...

Pokud plánujete větší estetický zákrok, pravděpodobně budete důkladně...
Poznejte své IQ

Poznejte své IQ

V našem profesionálně sestaveném testu ihned zjistíte přesné výsledky a obdržíte certifikát.