Domů     Architektura
Masdar City: Technologický zázrak budoucnosti v poušti
21.stoleti
od 21.stoleti 22.12.2010

Město Masdar City aspiruje na to stát se nejdokonalejší komunitou s udržitelným rozvojem na světě. Je budováno 17 km od hlavního města Spojených arabských emirátů Abu Dhábí. Město Masdar City aspiruje na to stát se nejdokonalejší komunitou s udržitelným rozvojem na světě. Je budováno 17 km od hlavního města Spojených arabských emirátů Abu Dhábí.

Celý projekt je vedený společností ADFEC (Abu Dhabi Future Energy Company), která ho zahájila v roce 2006 s předpokládanými náklady téměř 20 miliard dolarů.

Projekt města navrhovala firma Foster & Partners. Ve městě by mělo trvale žít 45 000 až 50 000 lidí a další by měli denně přijíždět za pracovními příležitostmi. Dokončení první fáze bylo plánované na rok 2009, ale pak kartami zamíchala ekonomická situace, která termín posunula, nic však nezměnila na původním záměru projektu.

Město, které myslí za vás
Projekt Masdar City počítá s plochou 6 km2, přesto je plánované jako město pro chodce, s dokonalým systémem místní dopravy a automatickými elektrickými vozítky. Obyvatelé zde budou moci žít a pracovat bez nutnosti vlastnit osobní vozidlo a bez ztráty komfortu a pohodlí. Všechny návrhy a projekty jsou založeny na technologiích „Cleantech“, které spojují ekologické přístupy s nejnovějšími poznatky vědy a výzkumu, novými technologiemi do posledních detailů. Urbanistické řešení respektuje kulturní a historické tradice místa a je inspirováno původní architekturou. Je dokonalým příkladem invenčního využití původního designu pro snížení spotřeby energie a zlepšování kvality životního prostředí. Špičkové technologie potkáte na každém kroku, od veřejných prostor až po inteligentní hi-tech vybavení domácností.

Dotknou se vás zelené prsty
Tradiční pasivní prvky jako jsou zastíněné kolonády, rolety a větrné věže s respektem k přirozeným teplotním výkyvům snižují spotřebu energie, omezují přímý dopad prudkého denního slunce a pomáhají vytvořit atraktivní a příjemné venkovní i vnitřní prostory. Řešení obvodové zdi města a orientace úzkých zastíněných ulic umožňují využívat maximálně proudění chladného nočního vzduchu. Pečlivě naplánované zelené a vodní plochy také přispívají ke snížení denních teplot a přispívají k harmonizaci města jako sociálního prostoru. »Zelené prsty«, lineární parkové plochy oddělují a odhlučňují zástavbu a vytváří příjemné zastíněné oázy. Inteligentní design, který spojuje tradiční kulturní prvky s moderním komfortem, snižuje potřebu umělého osvětlení a klimatizace, ale naplňuje nejvyšší stavební normy budov.

Eldorádo pro studenty a vědce
Masdar City se má stát centrem vzdělání, vývoje a výzkumu, podobně jako například Tsukuba Science City v Japonsku. Masdarský institut pro vědu a technologii, který spolupracuje s MIT (Massachusettský technologický institut) v americkém Cambridge, se soustřeďuje na podporu inovačního výzkumu, testování a vývoj technologií splňujících nejpřísnější kritéria udržitelného rozvoje. Spolupracuje např. i s Mezinárodní agenturou pro obnovitelnou energii (IRENA), která bude také mít v Masdar City své sídlo.

Vzorové město nebo gheto?
Skeptici, jako Nicolai Ouroussoff, který píše o architektuře pro New York Times, ovšem tvrdí, že „to, co Masdar skutečně reprezentuje, je krystalické vyjádření celosvětového fenoménu, rostoucí rozdělení světa do uhlazených uzavřených enkláv a ghett“. Podle Orousoffa se zdá, že představa promyšleného plánování, která by mohla zlepšit život pro lidstvo jako celek, zanikla někdy v roce 1970 a „malé skupinky megabohatých lidí a vzdělaných vyšších středních vrstev nacházejí řešení v izolaci ve svých vlastních obezděných mini-utopiích.“
To se podle Oroussoffa podílí nejen na rozvoji předměstských uzavřených komunit, ale také proměny městských center v místech, jako jsou Paříž a New York, na hřiště pro turisty a bohaté. Masdar je podle něj vyvrcholením tohoto trendu – soběstačná společnost, vyvýšená na piedestal mimo dosah většiny světové populace. Tomu oponuje výrok Foster & Partners, kteří tvrdí, že město bylo od počátku určené pro život lidí ze všech skupin společnosti, od studentů po servisní pracovníky. „Nejde o sociální vyloučení,“ tvrdí.  Čí vize se naplní, ukáže čas.

reklama
Související články
Před 100 lety, 26. listopadu 1922 odpoledne, vzal britský archeolog Howard Carter do ruky páčidlo, aby vyhloubil v horním levém rohu vnitřních dveří malý otvor do první komory hrobky. Třesoucíma se rukama držel svíčku, odkud na něj zavál 3300 let starý vzduch. „Co vidíte?“ ptala se za ním skupinka přizvaných hostů. Carter odpověděl. „Vidím úžasné věci!“ […]
V antickém Římě žili stavitelští géniové. Jak jinak by bylo možné vysvětlit, že zatímco dnešní stavby se začnou rozpadat po pár desetiletích, ty jejich stojí dodnes. A takový římský Pantheon, starý zhruba 2000 let, dokonce stále drží rekord pro největší betonovou kopuli… Staří Římané byli mistry, co se týká stavebnictví a projektování. K jejich možná […]
Když vozy Toyota doslouží, šetrně se zrecyklují a suroviny se dále využijí. Jsou k tomu už dopředu navržené, vyrobené a smontované. Například kabelový svazek vytáhnete ven jako byste oddělovali kostru z grilované ryby. Toyota od roku 2003 využívá konstrukci, která optimalizuje rozebírání a třídění k usnadnění recyklace surovin, například mědi a vzácných kovů, z vyřazených vozidel. […]
Zná detailně pracovní rozvrh, uklidí, objedná, zařídí… Je jednou z nejchytřejších budov světa, kde i hlídače a uklízečku pohání elektřina. Konzultační firma Deloitte sídlící v Amsterdamu svým pojetím a funkčností zcela „přepsala“ učebnice architektury. Nejen že má přehled o volných parkovacích místech, ale také zaměstnancům dokáže připravit kávu podle jejich preferencích. Bude to s mlékem […]
Nejslavnější míry prehistorie činí 11,5 cm na výšku a 4,3 cm na šířku. Patří jedné Venuši a vztahují se k ideálu pravěké krásy, a zároveň k jednomu z nejstarších artefaktů, který kdy spatřil svět. „Po Altamiře je vše ostatní jen dekadence,“ nechal se v minulosti slyšet kubistický génius Pablo Picasso (1881–1973). A měl pravdu. Jeskynní malby […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz