Kulové blesky jsou zvláštní atmosférické jevy, jejichž původ je pro vědce stále záhadou. Během let byla zformulována řada teorií, žádná však nedokáže vysvětlit všechna pozorování. Se svou troškou do mlýna nedávno přišel i australský vědec.
16. května 2006 byla nad australským Queenslandem obloha jako vymetená. Tím spíš byl farmář Don Vernon překvapen, když uviděl dvě zelené koule velikosti basketbalového míče, jak krátce po sobě spouštějí z oblohy. Zatímco první se po několika okamžicích rozplynula, druhá se chovala o poznání podivněji. Spadla totiž na kopec a než úplně zmizela, poskakovala po několika kamenech dolů. Když se tuto zprávu dozvěděl astrofyzik Stephen Hughes z Queenslandské technologické univerzity v Brisbane, nepochyboval, že byl Vernon svědkem vzácného atmosférického jevu: kulového blesku. Neváhal a začal se prostřednictvím internetu shánět po dalších svědectvích, která by mu mohla napomoci podstatu tohoto jevu osvětlit. Po nějaké době se mu přihlásilo na 600 lidí, kteří zelenou kouli pozorovali také. Žádný z nich však neviděl to samé, co Vernon: zelený „míč“, seskakující po kamenech z kopce.
A s jakým vysvětlením nakonec australský vědec přišel? Jelikož se jednalo o „blesk z čistého nebe“, vyloučil všechny teorie, které by považovaly kulový blesk za zvláštní formu blesku běžného. Jako astronom totiž dobře věděl, že právě toho dne proletěla v blízkosti Země kometa 73P. Podle něj se od této komety odštěpil drobný kousek, který způsobil elektrický výboj mezi ionosférou a povrchem Země. Pro druhý úkaz má také vysvětlení – výboj byl iniciován meteoritem. Hughes je přesvědčen, že stejný efekt by dokázalo způsobit i „vesmírné smetí“, tedy zbytky po všem, co lidé za posledních zhruba 40 let vyslali na oběžnou dráhu kolem Země. I když řada jeho vědeckých kolegů zůstává k jeho závěrům značně rezervovaná, jedno je jisté: pro kulové blesky je třeba hledat co nejjednodušší přirozené vysvětlení.