Vědci, zejména psychologové, začínají mít v poslední době velkou oblibu v novém prostředku svých výzkumů: mobilním telefonu. Díky nim například nedávno zjistili, že ženy nerady mluví se svými otci v době, kdy jsou nejvíce plodné. Evoluční vysvětlení na sebe nenechalo dlouho čekat.
Na lidských samičkách se evoluce vyřádila skutečně zvláštním způsobem. Na rozdíl od velké části samiček ostatních živočišných druhů jsou jejich nejplodnější dny ukryty nejen zrakům samečků, tedy mužů, ale v podstatě i jim samotným. Evoluce však jakoby dobře věděla, co dělá. Hluboce zakořeněné instinkty, které nejsou pod kontrolou osobní vůle, působí nakonec mnohem účinněji, než ty, o kterých víme. Jedním z nich by mohla být i snaha žen vyhýbat se kontaktu se svými otci právě v momentech, kdy jsou jejich reprodukční schopnosti na vrcholu.
Na tuto dříve neznámou skutečnost přišli nedávno psychologové z univerzity v Los Angeles a Miami. Využili k tomu dat dříve nepřístupných – výpisů z účtů jejich mobilních telefonů. Z přesných dat totiž vyplývá, že ženy svým otcům volaly mnohem méně častěji v době své ovulace. Když však přeci jen k nějakému tomu telefonickému kontaktu došlo, měly ženy tendenci zavěsit mnohem dříve, než je u nich bylo obvyklé ve dnech se sníženou fertilitou. A jak souvisí toto chování s evolucí? „Evoluční biologové zjistili, že se samičky jiných druhů vyhýbají v době nejvyšší plodnosti svým mužským příbuzným. Toto chování má pravděpodobně zamezit negativním efektům spojeným s příbuzenským křížením,“ vysvětluje Debra Liebermanová z univerzity v Miami. Až do momentu využití mobilních telefonů vědci netušili, že tento vzorec chování platí i pro živočichy, kteří se často za živočichy nepovažují. Pro nás lidi.