Z každodenních zpráv jsme již zvyklí, že na budoucí vývoj počasí dokáží vědci upozornit díky propojení dat z měření kosmických družic a superpočítačů. Co když chceme ale předejít škodám, které mohou vzniknout přičiněním bouří na Slunci? Nárůst sluneční aktivity v poslední době přinutil odborníky z NASA jednat.
Když Slunce vypudí obrovskou masu koronární hmoty směrem k Zemi, začnou se v magnetickém poli naší planety dít velmi nepříjemné věci. Největší hrozbou pro rozvody elektrické proudu je geomageticky indukovaný proud (GIC), který vznikne ve svrchních patrech atmosféry a postupně prochází až k povrchu planety. Tento proud ohrožuje především transformátory, jejichž poškození může vést až k nemilému výpadku elektrického proudu, tzv. blackoutu. Klíčová otázka tedy zní: jak takovým blackoutům předejít? NASA má plán – zamezit blackoutům prostřednictvím blackoutu! Jak ale tento na první pohled ztřeštěný plán realizovat?
Klíč spočívá v dokonalém monitorování sluneční činnosti. K tomu mají sloužit vesmírné sondy SOHA a dvě sondy STEREO, které ji nejen zachytí, ale vytvoří i její trojrozměrný obraz. Díky němu pak budou vědci moci identifikovat nejen sílu vlny, ale také její tvar a tudíž i místo, kam s největší pravděpodobností udeří. Poté už stačí „jen“ vytvořit umělý blackout: vypnout transformátory, které budou s největší pravděpodobností zasaženy. Jistá oblast Spojených států se tak sice na chvíli ponoří do tmy, po zapnutí však systémy poběží, jakoby se nic nestalo. Vědci sami však upozorňují, že projekt je stále ve stádiu zrodu. Díky relativně dlouho trvajícímu slunečnímu tichu totiž ještě zatím nemají po ruce dostatečné množství naměřených čísel. Během roku 2013, kdy má být aktivita Slunce na svém vrcholu, však jistě bude dostatek příležitostí k tomu, aby svůj systém ověřili.