Domů     Zajímavosti
PERFEXION Leksellův gama nůž
21.stoleti 19.8.2010

Na zhoubné i nezhoubné mozkové nádory, mozkové cévní choroby či funkční mozková onemocnění, která vedou např. k poruchám hybnosti či neztišitelným bolestem, moderní medicína využívá léčbu zářením. Na zhoubné i nezhoubné mozkové nádory, mozkové cévní choroby či funkční mozková onemocnění, která vedou např. k poruchám hybnosti či neztišitelným bolestem, moderní medicína využívá léčbu zářením.

Unikátním přístrojem je Leksellův gamma nůž. Jeho nejnovější model se nazývá Perfexion a je nejdokonalejším radiochirurgickým přístrojem na světě.
Nyní se využívá v 70 nemocnicích na světě – většinou v USA a v Japonsku. V Evropě jich je zatím méně než deset. Jeden z nich (na snímku) máme od dubna 2010 v Praze – v hodnotě 130 milionů korun.
Leksellův gama nůž se používá k cílené radiační léčbě, tedy k místnímu ozáření ložiska, u více než 30 diagnóz. Principem léčby je ozařování nemocného místa v hlavě za pomoci velice přesně zacílených gama paprsků. Léčebný výkon se obejde bez otevření lebky, bez přímé manipulace s mozkovými strukturami, jde tedy o metodu maximálně šetrnou. Léčba gama nožem může být u většiny diagnóz provedena ambulantně.
Zdrojem záření (gama paprsků, po nichž dostal přístroj své jméno) je izotop kobaltu Co60.  Zde je  (?) 192 kobaltových zářičů, jejichž paprsky se protínají v místě chorobného ložiska.

Jednotlivé paprsky jsou natolik slabé, že nepoškodí okolní mozkovou tkáň. V místě jejich soustředění však vzniká dávka, vyvolávající hojivý proces. Dávka pokryje jen nemocnou část, kopíruje co nejvěrněji její tvar a objem.


Ozařovací léčba na gama noži často nahradí riskantní otevřenou operaci anebo umožní vyléčit pacienty, u nichž otevřená operace vůbec není možná.
Přínos je nejzásadnější u onkologických pacientů s metastatickým postižením mozku. Na starším typu přístroje při nepříznivém prostorovém rozložení nebylo možné tyto pacienty léčit vůbec, nebo bylo nutné provést léčebných zákroků několik, v současnosti představují takoví nemocní nejpočetnější skupinu mezi pacienty s mozkovými nádory vůbec.

1. Pacient nejprve dostane na hlavu stereotaktický rám. Umožní nejen odečet přesných prostorových souřadnic léčeného chorobného ložiska při plánování léčby, ale i upevnění hlavy při zobrazovacích vyšetřeních a při ozařování.

2. Pacient se umístí na pohyblivé lůžko s hlavou uchycenou do polohovacího systému prostřednictvím stereotaktického rámu.

3. Lůžko zajede do chráněného ozařovacího prostoru a pacient má hlavu nastavenou tak, aby zvolené ozařovací ohnisko pokrývalo část chorobného ložiska. Zabezpečení a přesnost procedury zajišťuje počítačový systém.

4. Zdroj záření (192 zářičů, izotop kobaltu Co 60).
 
5. Nová konstrukce zvětšila ozařovací prostor o 300 %, což zvýší počet léčených diagnóz o 10–20 procent. Vedle ozáření oblasti mozku a hlavy lze už provádět i zákroky v oblasti krku.,

6. Pacient při léčení všech indikovaných lokalizací v hlavě pohodlně leží na zádech. Odpadají dřívější namáhavé polohy na břiše či na boku.

7. Léčbu lze provádět i opakovaně pomocí speciálního fixačního prostředku bez nasazování a upevňování stereotaktického rámu pomocí šroubů na hlavu pacienta.

8. Léčba se díky moderní, plně automatizované konstrukci nastavení svazků záření zkracuje o třetinu až polovinu původní doby, průměrná doba ozařování je 30 minut.

9. Perfexion je mnohem bezpečnější z hlediska radiační ochrany pacienta, neboť dávka záření do celého těla, nevyhnutelná při ozařování postiženého místa, je mnohem nižší.

Související články
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd obdržel nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cenu Česká hlava. Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, vývojové a inovační oblasti, zejména za výzkum spintroniky. Jungwirthův výzkum spintronických pamětí je zásadní pro vývoj procesorových čipů budoucnosti. Tradiční magnetické materiály, které dnes nacházíme i v […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Zajímavosti 15.11.2024
Před objevem elektřiny trávili lidé noci ve tmě a potřebné činnosti vykonávali maximálně za svitu měsíce, ohně a později petrolejových lamp. Dnes je asi 80 % světové populace vystaveno večer vysoké úrovni umělé světelné záře. Podle vědců může mít toto nadměrné světelné znečištění negativní vliv na lidské zdraví, od špatného spánku po rakovinu prsu, mrtvici […]
Příroda Zajímavosti 14.11.2024
Díváte se na 10krát zvětšený zvláštní organismus, který se pohybuje na hranici mezi houbami, zvířaty a prvoky. Jde o rod Lamproderma a patří mezi pravé slizovky, obzvláště známé svými lesklými, kovově zbarvenými spory. Slizovky jsou záhadnými organismy, které překvapují nejen vědce, ale i amatérské biology. Patří do skupiny pravých slizovek, známé jako Myxomycetes, a rod […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz