Na zhoubné i nezhoubné mozkové nádory, mozkové cévní choroby či funkční mozková onemocnění, která vedou např. k poruchám hybnosti či neztišitelným bolestem, moderní medicína využívá léčbu zářením.
Unikátním přístrojem je Leksellův gamma nůž. Jeho nejnovější model se nazývá Perfexion a je nejdokonalejším radiochirurgickým přístrojem na světě.
Nyní se využívá v 70 nemocnicích na světě – většinou v USA a v Japonsku. V Evropě jich je zatím méně než deset. Jeden z nich (na snímku) máme od dubna 2010 v Praze – v hodnotě 130 milionů korun.
Leksellův gama nůž se používá k cílené radiační léčbě, tedy k místnímu ozáření ložiska, u více než 30 diagnóz. Principem léčby je ozařování nemocného místa v hlavě za pomoci velice přesně zacílených gama paprsků. Léčebný výkon se obejde bez otevření lebky, bez přímé manipulace s mozkovými strukturami, jde tedy o metodu maximálně šetrnou. Léčba gama nožem může být u většiny diagnóz provedena ambulantně.
Zdrojem záření (gama paprsků, po nichž dostal přístroj své jméno) je izotop kobaltu Co60. Zde je (?) 192 kobaltových zářičů, jejichž paprsky se protínají v místě chorobného ložiska.
Jednotlivé paprsky jsou natolik slabé, že nepoškodí okolní mozkovou tkáň. V místě jejich soustředění však vzniká dávka, vyvolávající hojivý proces. Dávka pokryje jen nemocnou část, kopíruje co nejvěrněji její tvar a objem.
Ozařovací léčba na gama noži často nahradí riskantní otevřenou operaci anebo umožní vyléčit pacienty, u nichž otevřená operace vůbec není možná.
Přínos je nejzásadnější u onkologických pacientů s metastatickým postižením mozku. Na starším typu přístroje při nepříznivém prostorovém rozložení nebylo možné tyto pacienty léčit vůbec, nebo bylo nutné provést léčebných zákroků několik, v současnosti představují takoví nemocní nejpočetnější skupinu mezi pacienty s mozkovými nádory vůbec.
1. Pacient nejprve dostane na hlavu stereotaktický rám. Umožní nejen odečet přesných prostorových souřadnic léčeného chorobného ložiska při plánování léčby, ale i upevnění hlavy při zobrazovacích vyšetřeních a při ozařování.
2. Pacient se umístí na pohyblivé lůžko s hlavou uchycenou do polohovacího systému prostřednictvím stereotaktického rámu.
3. Lůžko zajede do chráněného ozařovacího prostoru a pacient má hlavu nastavenou tak, aby zvolené ozařovací ohnisko pokrývalo část chorobného ložiska. Zabezpečení a přesnost procedury zajišťuje počítačový systém.
4. Zdroj záření (192 zářičů, izotop kobaltu Co 60).
5. Nová konstrukce zvětšila ozařovací prostor o 300 %, což zvýší počet léčených diagnóz o 10–20 procent. Vedle ozáření oblasti mozku a hlavy lze už provádět i zákroky v oblasti krku.,
6. Pacient při léčení všech indikovaných lokalizací v hlavě pohodlně leží na zádech. Odpadají dřívější namáhavé polohy na břiše či na boku.
7. Léčbu lze provádět i opakovaně pomocí speciálního fixačního prostředku bez nasazování a upevňování stereotaktického rámu pomocí šroubů na hlavu pacienta.
8. Léčba se díky moderní, plně automatizované konstrukci nastavení svazků záření zkracuje o třetinu až polovinu původní doby, průměrná doba ozařování je 30 minut.
9. Perfexion je mnohem bezpečnější z hlediska radiační ochrany pacienta, neboť dávka záření do celého těla, nevyhnutelná při ozařování postiženého místa, je mnohem nižší.