Domů     Technika
Dámy, pozor: Kabelka už není jen módním doplňkem!
21.stoleti 19.8.2010

Dáma bez kabelky? To je skoro nepředstavitelné. Ale autorství kabelek již není jen výsadou módních návrhářů. Nejnovější technologie pronikají i do oblastí, které jim dříve byly zapovězeny.
Dáma bez kabelky? To je skoro nepředstavitelné. Ale autorství kabelek již není jen výsadou módních návrhářů. Nejnovější technologie pronikají i do oblastí, které jim dříve byly zapovězeny.

Kabelky módní, kabelky elegantní, společenské, kožené i exkluzivní. Přes svou různou tvář měly vždy jedno společné, prakticky se jednalo o příruční zavazadlo. Kabelky pro toto století však toho budou umět mnohem více. A navíc by měly být ekologické, vždyť módní průmysl je třetím největším znečišťovatelem ze všech odvětví.

Multifunkčnost nade vše

Americká architektka Sheila Kennedyová se nezabývá jen návrhy staveb. Orientuje se i na nové a pokud možno ekologické materiály. Právě z její hlavy pochází na první pohled normální kabelka, která je ovšem vybavena solárními panely, USB portem a také malou svítilnou. Nápad vznikl ve chvíli, kdy Sheila cestovala zapadlými kraji Mexika a došla jí energie jak v mobilním telefonu, tak i v baterce.
Kabelka Sheily Kennedyové je nejen elegantní, ale v mnohém i unikátní. „Pokud vystavíte solární panel vstříc Slunci zhruba na pět hodin, z dvouwattové baterie lze dostat až osm hodin čistě bílého světla,“ popisuje autorka a pokračuje: „K USB portu se dá připojit jakýkoliv běžný mobil nebo třeba rádio. Kabelka je v podstatě mobilní elektrárnou s USB zásuvkou.“

Zabrání kabelky chudobě?

Kennedyovou k jejímu záměru nevedlo jen to, že by chtěla vyrobit multifunkční kabelku. Její rozhled je širší. Doufá totiž, že se její vynález rozšíří především do třetího světa, kde lidé často bojují s výpadky elektřiny. „Možnost nabít si mobil, rádio nebo si posvítit, to může pro mnoho lidí znamenat opravdu hodně. Tenhle maličký zdroj energie by pro ně mohl být vykročením  z chudoby a nedostatku energie,“ myslí si Kennedyová.
Otázkou ovšem je, zda lidé v zemích, kde denní příjem činí méně než jeden dolar na den, si budou moci takový přístroj vůbec dovolit. Každopádně se dá předpokládat, že podobné druhy módních doplňků budou z dílen technologů a návrhářů vycházet stále častěji.

Kde se vzala kabelka?

Kabelka byla užívána lidmi od okamžiku, kdy měli potřebu přenášet různé cennosti. Předchůdci kabelek byly látkové či kožené vaky a brašny, které sloužily k úschově cenností a peněz. První dochované zobrazení předmětu velice podobnému kabelce pochází ze starověkého Egypta.
Rozvoj vaků, které už byly kabelkám trochu podobné, nastal ve 14. a 15. století. Tehdy ještě nebyly na oblecích klasické kapsy. Důležitou úlohu proto hrál opasek, na který se věšely zdobené vaky. Ženy a dívky si do nich dávaly květiny s výrazným aroma, například levanduli. S příchodem širokých sukní s kapsami role těchto vaků ustupuje a vrací se až po francouzské revoluci (1789), kdy se široké sukně staly méně populární a ženy preferovaly subtilnější modely. Toto úzké oblečení nemělo žádné místo pro kapsy, a proto se objevuje role kabelky jako zavazadla na úschovu věcí, ale i jako módního doplňku. Z tohoto období jsou zachovány i první důmyslné zavírací mechanismy. S technologickou revolucí a příchodem železnice v 19. století zažívají zavazadla skutečnou revoluci. Tehdy se také objevuje termín kabelka (handbal). Výrobci se tehdy začali zaměřovat na jiná zavazadla, která nebyla určená pro cestování na koních a v kočárech. Od 20. století jsou pak běžné kabelky s vnitřními přihrádkami.

Související články
Čínští vědci vybavili svého robota STAR1 párem tenisek, díky kterým se mu podařilo dosáhnou rychlosti 3,6 m/s, a stát se tak nejrychlejším humanoidním robotem na světě. V závodě v poušti Gobi to nandal i některým svým lidským soupeřům. STAR1 je humanoidní robot vysoký 171 centimetrů a vážící 65 kilogramů, kterého postavila čínská společnost Robot Era. […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje. Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za tu […]
Značka Kia vyvinula jako první na světě automobilové příslušenství vyrobené za použití plastů vytěžených organizací The Ocean Cleanup z Velké tichomořské odpadkové skvrny (GPGP). poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility. Jedním z nejdůležitějších výstupů dosavadní spolupráce je rohož do zavazadelníku z plastů vytěžených z oceánu, kterou Kia v limitované edici uvede ve zcela novém modelu Kia EV3. Exkluzivní […]
V Německu otevřeli lunární simulátor za 45 milionů eur, díky kterému budou evropští astronauté testovat vše od 3D tisku obydlí z měsíčního prachu až po pěstování potravin v tamních podmínkách. Projekt, provozovaný Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Německým střediskem pro letectví a kosmonautiku (DLR), nemá ve světě obdoby –⁠ ani NASA podobné zařízení nevlastní. Simulátor […]
Toyotu C-HR si nemůžete splést s žádným jiným autem. Charakteristická silueta je čistou esencí dynamiky a městského stylu. Výjimečný je také interiér z těch nejkvalitnějších materiálů. A ještě něco… má štempl na nejekologičtější auto roku… Už před téměř 25 lety začínaly v Toyotě vznikat první hybridní vozy. Měly nižší spotřebu, nabíjely se jim baterie při brždění, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz