Rozvoj informačních technologií je po celém světě bouřlivý, avšak nerovnoměrný. Zatímco třeba skandinávské státy se v této oblasti udržují neustále na špici, střední Evropa zde v posledním roce zaznamenala určitý propad.
Vyspělost jednotlivých států v počítačových technologiích sleduje Světové ekonomické fórum. To každoročně vydává zprávu, ve které je zahrnut i žebříček jednotlivých států, které si s počítačovými technologiemi vskutku rozumějí velmi dobře.
Zatímco loni zvítězilo Dánsko, za poslední rok si pomyslné zlato mohou přivlastnit Švédové.
Pád o čtyři místa
Světové ekonomické fórum podrobně sleduje 133 států, které vytvářejí 98 % hrubého domácího produktu světa. Hlavním kritériem je vliv informačních a komunikačních technologií na rozvoj a konkurenceschopnost zemí.
V první dvanáctce nejvyspělejších zemí v oblasti počítačových technologií lze nalézt všechny skandinávské státy. Slušné pozice si udržel severoamerický kontinent, USA jsou páté, Kanada obsadila sedmou příčku.
Nenápadně se k čelním místům blíží asijský region. Česká republika si proti loňsku pohoršila o čtyři místa, sousední Slovensko dokonce o dvanáct příček. Před ČR se umístila třeba Malajsie, Katar, Bahrajn, Slovinsko nebo Barbados.
O příčku za námi skončila Čína, jedna z nejvyspělejších zemí světa Itálie obsadila až 48. místo. Ruská federace skončila dokonce až osmdesátá.
V rychlosti internetu nezaostáváme
Jiný zajímavý žebříček, týkající se počítačů a hlavně internetu, vydala americká výzkumná agentura Akamai. Ta zkoumala průměrnou rychlost širokopásmového připojení k internetu v jednotlivých zemích. A zde už Češi dopadli podstatně lépe, protože mají osmý nejrychlejší internet na světě.
Dobře si vedli i Slováci, kterým patří třináctá příčka. Okolní země středoevropského regionu zůstaly daleko za námi, včetně Spolkové republiky Německo.Suverénně nejrychlejší internet mají v Korejské republice, kterou následuje Japonsko a možná překvapivě i Rumunsko.
V první desítce jsou pak již jen evropské země, například Švédsko, Dánsko nebo Lotyšsko. Zklamáni ze svého postavení jsou Američané, kteří skončili až osmnáctí. Zpravodajský server televizní stanice CNN v reakci na to nevěřícně kroutil hlavou: „Jak je možné, že Amerika má pomalejší internet než Slovensko?
“ Rovněž si všímá i faktu, že Jihokorejci mají internet hned třikrát levnější než Američané. Odborníci, kteří zprávu komentovali, předpokládají, že USA Jižní Koreu v rychlosti připojení k internetu nikdy nedoženou.
Rychlost internetu v terrabytech? Ještě si počkáme
Amerika je původním domovem internetu, ovšem v rychlosti připojení Spojené státy poněkud zaostávají. Federální komise pro telekomunikace (FCC) nyní navrhuje, aby měl do roku 2020 každý Američan přístup k velmi rychlému internetu.
V současnosti nemá doma širokopásmový internet asi 100 milionů lidí v USA, tedy zhruba třetina populace. Komise chce, aby se rychlost přenosu dat zvýšila na 100 megabitů za sekundu. Laboratorně byla dokonce testována rychlost v řádech terrabytů za sekundu, k jejímu rozšíření je však ještě dlouhá cesta.
Pořadí zemí dle vyspělosti v počítačových technologiích (v závorce je uvedeno umístění z loňského roku)
1.Švédsko (2.)2.Singapur (4.)3.Dánsko (1.)4.Švýcarsko (5.)5.USA (3.)6.Finsko (6.)7.Kanada (10.)8.Hongkong (12.)9.Nizozemsko (9.)10.Norsko (8.)
36. Česká republika (32.)46. Maďarsko (41.)55. Slovensko (43.)65. Polsko (69.)
Pořadí zemí s nejrychlejším připojením k internetu
1.Korejská republika 14,58 Mbit/s2.Japonsko 7,92 Mbit/s3.Rumunsko 6,18 Mbit/s4.Švédsko 5,75 Mbit/s5.Irsko 5,32 Mbit/s6.Nizozemsko 5,24 Mbit/s7.Švýcarsko 4,95 Mbit/s8.Česká republika 4,76 Mbit/s9.Dánsko 4,76 Mbit/s10.
Lotyšsko 4,75 Mbit/s
13.Slovensko 4,39 Mbit/s
Autor: Martin Janda

