Ach, ta energetika! Neustále se debatuje, čím je vhodné topit, co je levné, co je ekologické, co je výhřevné. V poslední době mají kotle nový hit – dřevěné pelety.
Dřevěné pelety se vyrábějí lisováním pilin jako vedlejší produkt při zpracování dřeva.
Charakterizuje je vysoká hustota a velmi nízký obsah vody. K výrobě jsou nutné tvarovací lisy, ve kterých jsou piliny pod vysokým tlakem tvarovány přes malé kulaté otvory ocelové matrice. V té chvíli jsou zahřáté na teplotu jednoho sta stupňů Celsia. Celulóza, kterou piliny obsahují, vlivem vysoké teploty měkne a stává se lepivou. Díky tomu lze vzniklý materiál formovat do tvaru peletek, aniž by bylo nutné přidávat nějaké další přísady. Když pelety vychladnou, jsou pevné a spolehlivě si drží svůj válcovitý tvar.
Poté se pelety používají jako topivo do kotlů, kamen nebo krbů. Vzhledem k jejich sypkosti jsou vhodné i pro kotelny s automatickým provozem. Pomocí pásu je možné regulovat přísun paliva a tak regulovat tepelný výkon. Obsah popela je poté méně než jednoprocentní. Topení peletami je populární zejména ve Skandinávii a také v Itálii. Kromě toho se vyrábějí i tzv. agropelety, jejichž základním materiálem může být třeba sláma. Zde je percentuální obsah popelu vyšší, pohybuje se kolem pěti procent.
Výhřevnost některých paliv
Palivo MJ.kg-1 (???)
biomasa 8–15
dřevo 8–17
hnědé uhlí 11–18
dřevěné pelety 15–20
líh (96 %) 25,2
černé uhlí 20,9–30,4
koks 30,7
benzén 40,4
nafta 41,9
petrolej 43,1
benzin 43,5