Úsporné žárovky se v poslední době staly vděčným mediálním tématem. Evropská unie jimi nahrazuje žrouty energie, klasické žárovky, což mnozí euroskeptici dávají za příklad, jak je ten Brusel „zlý“. A aby toho nebylo málo, objevily se i informace, že úsporné žárovky jsou zdraví škodlivé, protože vydávají nebezpečné záření.
Zatímco světlo klasické žárovky je dílem rozžhaveného, obvykle wolframového vlákna, úsporná žárovka pracuje na zcela jiném principu. Ten je podobný jako u zářivek, takže se dá říci, že úsporná žárovka je vlastně miniaturizovaná zářivka. Světlo zde vytvářejí zářící kladně nabité částice plynu, které svou energii získaly díky kontaktu s elektrickým proudem. Tento princip svícení znal již Nikola Tesla, ale teprve v posledních letech mu byla věnována větší pozornost.
Jak je to s tou životností?
Podle expertů z Pittsburské univerzity v USA je jasné, že určitý stupeň ultrafialového záření úsporné žárovky vydávají. Je to jejich přirozenost. V těchto žárovkách září elektrony, procházející zředěnými plyny. Výsledkem je sice jen málo viditelného světla a hodně ultrafialového záření, ale i to se ale nakonec v povlaku trubice mění na paprsky, které lidské oko vnímá v podobě světla. Vydávané záření ze žárovek je dokonce ještě menší než z běžného slunečního svitu.
Problémem úsporných žárovek může být spíše než záření to, že obsahují některé toxické prvky, například rtuť. Ty se ovšem uvolňují jen při rozbití baňky. Na skutečnou nevýhodu úsporných žárovek přišli britští inženýři z Institutu strojírenství a technologie. Podle jejich studie svítivost žárovek časem klesá a během několika let životnosti mohou pozbýt až 40 procent jasu. „I kvalitní úsporná žárovka za 8000 hodin své životnosti ztratí 20 procent jasu a levnější žárovky až dvakrát více. Problém ještě zhoršuje to, že někteří výrobci nadhodnocují světelný výkon svých produktů,“ píše se ve zprávě. I přesto jsou úsporné žárovky rozhodně výhodnější než žárovky klasické.
Budoucnost patří technologii LED
Nicméně již nyní je jasné, že úsporné žárovky jsou jen stupínkem k dalším typům osvětlení. Zvláště slibně se v tomto ohledu jeví technologie LED. Tento typ osvětlení není v současnosti zrovna nejlevnější, ale odhady technologů jsou v tomto ohledu optimistické – cena LED diod bude výrazně klesat. Podle koncernu Philips světové tržby za osvětlení v podobě LED diod překoná zisky za tradiční zdroje světla už kolem roku 2015. A Philips asi ví, o čem hovoří, neboť z jeho produkce pochází každý čtvrtý zdroj světla na světě.
LED diody se mohou pochlubit nejen skutečně dlouhou životností a šetrností k životnímu prostředí, ale také tím, že neobsahují žádné toxické látky.
Porovnání výkonu a úspor různých typů žárovek
typ osvětlení výkon životnost cena úspora
klasická žárovka 40 W 1000 hodin 10 Kč 0
halogenová žárovka E27 28 W 2000 hodin 40–70 Kč 30 %
úsporná zářivka 11 W 6–15 000 hodin 80–250 Kč 80 %
LED dioda 5 W 35–50 000 hodin 150–350 Kč 90 %
Anketa na webu našeho vydavatelství www.rf-hobby.cz
Jaký máte názor na úsporné žárovky?
Je to skvělý vynález, šetřící životní prostředí 59 %
Zdá se mi, že je to produkt reklamních společností 10 %
Zlaté klasické žárovky!! 31 %