Domů     Příroda
Test 21. STOLETÍ: Co vám říkají minerály?
21.stoleti 19.3.2010

Který kluk nebo holčička si v dětství alespoň na chvíli nezaložili sbírku krásných kamenů? Většina na svou dětskou vášeň zapomene, další v dospělosti raději obdivují krásné kameny ve špercích. Profesionální geologové či mineralogové se však stanou jen z těch, kdo mají výjimečné vědecké nadání. Mohli byste se s nimi měřit?Který kluk nebo holčička si v dětství alespoň na chvíli nezaložili sbírku krásných kamenů? Většina na svou dětskou vášeň zapomene, další v dospělosti raději obdivují krásné kameny ve špercích. Profesionální geologové či mineralogové se však stanou jen z těch, kdo mají výjimečné vědecké nadání. Mohli byste se s nimi měřit?

1.Minerály lze z chemického hlediska rozlišit na prvky a sloučeniny. Prvky můžeme dále dělit na kovy a nekovy. Který z následujících minerálů není kovem?
a)rtuť
b)sodík
c)uran

2.Dvěma nejhojněji zastoupenými prvky v zemské kůře jsou kyslík a křemík. Jejich sloučenina, oxid křemičitý neboli křemen, má i řadu odrůd, které počítáme mezi polodrahokamy. Který z následujících minerálů není oxidem křemičitým?
a)chryzopras
b)karneol
c)muskovit

3.Jedním ze základních kritérií, které slouží k charakterizaci vlastností minerálů, je i takzvaný vryp. Co přesně toto slovo znamená?
a)to, že jeden z kamenů dokáže udělat rýhu do druhého
b)vryp je barva prášku, který vznikne při rýpnutí jednoho kamene do druhého
c)jsou to rýhy, vzniklé při umělém oddělování jednotlivých krystalů

4.Krystaly minerálů se mohou vyskytovat buď samostatně, nebo pohromadě s dalšími krystaly. Takovému spojení krystalů říkáme:
a)klenec
b)nuget
c)drůza

5.Rubín a safír jsou z chemického hlediska tvořeny převážně jednou sloučeninou, oxidem hlinitým. Jak se tento minerál, který patří mezi nejtvrdší vůbec, v nedrahokamové podobě nazývá?
a)hausmannit
b)korund
c)topas

6.Síran vápenatý se běžně využívá jako pálená sádra. Ve spojení n molekulami vody však tvoří minerál sádrovec. Jeho specifická odrůda našla uplatnění i jako ozdobný kámen. Nazývá se:
a)obsidián
b)alabastr
c)jaspis

7.České granáty jsou mezi celou rodinou granátů neboli nesosilikátů výjimečné svou barvou a průsvitností. Mezi odborníky se tomuto minerálu říká:
a)pyrop
b)grossulár
c)zirkon

8.Krystaly halitu (soli kamenné), pyritu či galenitu mají charakteristický a těžko zaměnitelný tvar. Všechny tyto minerály krystalují v soustavě, které říkáme:
a)jednoklonná
b)šesterečná
c)krychlová

9.Mezi sulfidy patří velké množství známých minerálů, které se užívají jako rudy nejrůznějších kovů. Který z následujících minerálů mezi sulfidy nepatří?
a)baryt
b)chalkopyrit
c)nikelín

10.Řada měkčích ozdobných minerálů se nebrousí, ale pouze ohlazuje. Zvláštní formou takového ohlazení je podoba, kdy je spodní strana plochá a svrchní ohlazená do kulata. Mezi šperkaři má tento tvar označení:
a)pendlok
b)naveta
c)kabošon

Vyhodnocení:
1c, 2c, 3b, 4c, 5b, 6b, 7a, 8c, 9a, 10c

10–8 správných odpovědí: O minerály jste se již musel/musela opravdu zajímat. Vaše znalosti přesahují běžnou školní látku.
7–5 správných odpovědí: Vaše orientace ve světě minerálů je stále nadprůměrná.
5–0 správných odpovědí: Mineralogie zjevně nikdy nepatřila k vašim koníčkům.

Související články
Mimořádný objev se podařil vědcům z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ve spolupráci s německými kolegy z Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research identifikovali u rostliny čirok pyl s unikátními vlastnostmi. Výzkum by v budoucnu mohl pomoci se šlechtěním odolnějších zemědělských plodin. O objevu informuje prestižní časopis The New […]
Žížaly patří mezi kroužkovce, konkrétně náleží do podkmene opaskovců. Chaotické přeuspořádání chromozomů pomohlo kdysi těmto tvorům přesídlit z mořského prostředí do sladkovodního, a některým dokonce i na souš. Mezi opaskovce se řadí maloštětinatci a pijavice. Známým zástupcem maloštětinatců je žížala obecná, která žije na souši, patří sem však i tak zvaní krvaví červi (Glycera), kteří […]
Jako generace „plastic people“ žijeme v barevném, naleštěném a nerozbitném světě. Z kdysi zázračného produktu se nakonec stal veřejný nepřítel číslo jedna, ale dnes ho bereme na milost. Není totiž tak snadné ho nahradit, v medicíně, potravinářství, automobilovém průmyslu nebo kosmonautice se bez jeho trvanlivosti, lehkosti, snadné výroby a údržby neobešli. „Špatnou pověst plastům dělají […]
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk, plánovat budoucnost a také spolupracovat. Podle čerstvé studie však naše rozvinuté mozky mají jednu nevýhodu. Oblasti, které se během lidské evoluce rozšířily nejvíce, se zároveň […]
Tým vědců z University of Edinburgh extrahuje vzácné kovy, jako je lithium, mangan či kobalt, ze starých baterií za pomoci mikrobů. Bez toho by nám mohly začít rychle docházet suroviny na stavbu turbín, elektromobilů či solárních panelů. Součástí starých baterií a vyřazených elektronických zařízení je řada vzácných a drahých kovů, jako je lithium, kobalt či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz