Domů     Zajímavosti
KVÍZ 21. STOLETÍ: Co všechno (ne)víte o atomech?
21.stoleti 21.1.2010

Zkusme se vžít do pocitů, které řada z nás zažila již před dlouhou dobou. Stojíme před tabulí a přísný fyzikář nás zkouší ze struktury atomu. Ano – jádro, obal, protony, neutrony, elektrony… Dnešní věda však vidí svět atomů podstatně složitěji, než si pamatujeme z hodin fyziky na základních či středních školách. Přijmete naši výzvu a odhodláte si i vy ověřit své znalosti? Zkusme se vžít do pocitů, které řada z nás zažila již před dlouhou dobou. Stojíme před tabulí a přísný fyzikář nás zkouší ze struktury atomu. Ano – jádro, obal, protony, neutrony, elektrony... Dnešní věda však vidí svět atomů podstatně složitěji, než si pamatujeme z hodin fyziky na základních či středních školách. Přijmete naši výzvu a odhodláte si i vy ověřit své znalosti?

1.To, že se hmota skládá z drobných a dále nedělitelných částic hmoty, předpověděl již v 5. století př. n. l. řecký filosof Démokritos. V moderní vědě se však atomová teorie o skladbě hmoty prosadila až v 19. století. Autorem jejich objevu byl:
a)John Dalton
b)Ernest Rutherford
c)Niels Bohr

2.Ve skládačce částic takzvaného „standardního modelu“ fyzikům stále ještě jedna částice chybí. Dokázali ji zatím vypočítat, nikoliv však objevit. Naděje se upínají především k velkému hadronovému srážeči ve švýcarském centru CERN. Tato částice se nazývá:
a)Higgsův boson
b)Higgsův fermion
c)podivný kvark

3.Ačkoliv jsou subatomární částice neskutečně malé, lze řadu z nich poměrně snadno nepřímo pozorovat. Stačí k tomu podchlazené páry vody, v nichž elektricky nabitá částice zanechá viditelnou stopu. Toto takřka zázračné zařízení se nazývá:
a)Fermiho částicový vizualizér
b)elektronový skenovací mikroskop
c)Wilsonova mlžná komora

4.V atomovém jádře je uloženo celých 99,9 % hmotnosti atomu. Tato oblast je oproti velikosti celého atomu naopak neskutečně drobounká. Průměr jádra je ve srovnání s průměrem celého obalu jádra menší asi:
a)15x
b)150x
c)100 000x

5.Fyzikové rozlišují dvě síly, které mají tak malý dosah působnost, že jsou omezeny pouze na atomové jádro. Díky nim drží pohromadě nejen jádro, ale i samotné částice, které jej tvoří. Tyto dvě síly se nazývají:
a)gravitace a elektromagnetická síla
b)slabá a silná interakce
c)Pauliho a Diracova síla

6.Atomy zdaleka nejsou pouhými „kuličkami“, v jejichž vnitřku se nic neděje. Naopak! Jejich vnitřní život je velmi pestrý. Aby na sebe mohly jednotlivé hmotné částice působit, musí mít mezi sebou nějaké prostředníky. Těmto prostředníkům říkají fyzikové:
a)intermediální částice
b)interaktory
c)elektronový obal

7.Každá subatomární částice má i svou vlastní antičástici. V některých výjimečných případech je částice shodná se svou vlastní antičásticí (např. foton či pion). Když se setká hmota s antihmotou, původní částice zaniknou a zcela se přemění na energii. Tomuto procesu říkáme:
a)ionizace
b)anihilace
c)beta rozpad

8.Světlo není nic jiného než viditelná část elektromagnetického pole. Toto pole lze však popsat i prostřednictvím jedné ze stabilních  elementárních částic. Tato částice se nazývá:
a)gluon
b)foton
c)fonon

9.Elementární částice, kterých už fyzikové v atomech nalezli celou „zoologickou zahradu“, můžeme rozdělovat podle nejrůznějších kritérií. Jedním z nich je i spinové číslo. Jedna skupina částic má spin celočíselný (0,1,2), druhá poločíselný (1/2, 3/2 atd.). Tyto dvě skupiny částic označujeme jako:
a)bosony a fermiony
b)leptony a hadrony
c)kvarky a antikvarky

10.Do Mendělejevovy periodické tabulky prvků řadíme atomy podle počtu protonů v jádře. Atomy se stejným počtem protonů však mohou mít v jádře různý počet neutronů. Atomy stejného prvku s různým počtem neutronů označujeme jako:
a)izobary
b)izotopy
c)ionty

 
Správné odpovědi:
1a, 2a, 3c, 4c, 5b, 6a, 7b, 8b, 9a, 10b

Vyhodnocení:
8–10 bodů: Nevystudovali jste náhodou obor jaderná fyzika?
8–5 bodů: Ve světě vědy se stále dokážete dobře orientovat.
5–3 body: Je na čase začít s doplňováním znalostí. Třeba četbou 21. století!

Související články
Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi stojí epigenetické modifikace v placentě. Jedná se o chemické změny v molekulách DNA, které nemění geny v nich, ale ovlivňují, které geny jsou zapnuty a […]
Nálezy krápníků, jež vznikají srážením minerálů z kapající vody, v jeskyních hluboko pod Arabským poloostrovem dávají tušit, že toto nehostinné místo mohlo být v dávné minulosti zeleným rájem oplývajícím bujnou vegetací, řekami a jezery a mohlo fungovat jako křižovatka mezi Afrikou a Asii. Arabská poušť, která pokrývá téměř celý Arabský poloostrov, je se svojí rozlohou […]
Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.   V dubnu 2017 přijala nemocnice v Chölönbujru v čínské provincii Vnitřní Mongolsko pacientku s vysokou horečkou a velkými bolestmi hlavy. Když ji lékaři prohlíželi, všimli si pár výrazných červených pupenců na […]
V tropických deštných lesích Nové Kaledonie se po ránu ozývají zvuky připomínající štěkot a kokrhání. Pro turisty vlastně nic zvláštního, ale místní obyvatelé vědí, že je vydávají tvorové, kterým jejich předci říkávali duchové lesa.   Samozřejmě to nejsou ani psi, ani kohouti. Ozývají se tak perleťově šedí ptáci s chocholkou a oranžovým zobákem. Zvukové projevy nejsou jejich […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz