Domů     Technika
Převratná technologie: Inkoust, který umí zmizet!
21.stoleti
od 21.stoleti 18.12.2009

Tajní agenti mohou začít jásat. Věda totiž učinila další pokrok, který jim podstatně ulehčí práci. Světlo světa spatřily autodestruktivní zprávy. V čem jejich zvláštnost spočívá? Je to v podstatě jednoduché – krátce po tom, co si zprávu přečtete, se rozpadne. A dát ji znovu dohromady je naprosto nemožné.
Tajní agenti mohou začít jásat. Věda totiž učinila další pokrok, který jim podstatně ulehčí práci. Světlo světa spatřily autodestruktivní zprávy. V čem jejich zvláštnost spočívá? Je to v podstatě jednoduché – krátce po tom, co si zprávu přečtete, se rozpadne. A dát ji znovu dohromady je naprosto nemožné.

Nastává doba nanotechnologií, takže asi už málokoho překvapí, že i zde hrají hlavní úlohu nanočástice. V případě technologií autodestruktivních materiálů je totiž inkoust, kterým je daná informace sepsána, vyroben ze zlatých nanočástic.

Polský nápad

Autorem tohoto zajímavého vynálezu je americko-polský vědec Bartosz Grzybowski, který v současnosti působí na Severozápadní Univerzitě v americkém státě Illinois. Zlaté nanočástice použil ke svému objevu proto, že mají neobyčejné vlastnosti. Dokážou totiž měnit barvu podle toho, jak jsou od sebe vzdálené. Pokud je vzdálenost mezi nimi větší, jsou červené, postupným přibližováním pak modrají, až se nakonec od veškeré barevnosti zbaví. Podobně mohou fungovat i stříbrné nanočástice, ty zase mění svou barvu od žluté k fialové.
Aby se nanočástice chovaly tak, jak Grzybowski potřeboval, položil na ně speciální molekulární povlak. Ozařováním ultrafialovým zářením se nanočástice začnou shlukovat dohromady, což vede ke změně barvy, protože u tak malých částic jejich barva zásadně závisí na velikosti. Zmíněný povlak pak účinky ultrafialových paprsků ještě znásobí, jeho vlivem se nanočástice ještě více přitahují.

Zasvítí sluníčko a zpráva je fuč

Co to znamená v praxi? Barvu zlatého inkoustu pak můžeme různou intenzitou dopadajícího záření tónovat od červené po světle modrou, stříbrného od žluté po fialovou. Jakmile však částice přestanou být vystaveny ultrafialovému záření, začnou se zvolna vracet do původních struktur a obnoví své předchozí homogenní zabarvení. Denní světlo nebo teplo účinkují rychleji, inkoust při jejich působení zmizí během několika málo vteřin.
Technologie je to vskutku revoluční, ale to zdaleka ještě není vše. Při jejím využití lze dokonce i naprogramovat, za jak dlouhý časový úsek má zlatým inkoustem napsaný text či nakreslený obrázek zmizet.

Papír k tisku můžete použít vícekrát

Podle některých průzkumů slouží až 40 procent veškerých kancelářských tisků jen na jedno použití. Inženýři z firmy Xerox však před časem vymysleli technologii tisku, díky které může být jeden arch papíru použitelný několikrát. Existují sloučeniny, které reagují na světlo o určité vlnové délce. Pokud je tisk vystaven tomuto světlu delší dobu, změní svou barvu. V praxi to znamená, že po 16 až po 24 hodinách zcela vybledne a papír je připraven k dalšímu použití. Tiskárna, která tuto technologii využívá, už v současnosti přichází do prodeje.

reklama
Související články
Před 68 lety skupina amerických vědců požádala o grant ve výši 13 500 dolarů na uspořádání letního workshopu na Darmouth College v New Hampshire. Oblast, které se chtěli věnovat, byla umělá inteligence. Od těchto skromných začátků se vývoj samozřejmě posunul. A kde je dnes? Umělá inteligence (AI) se od filmových a knižních představ přesunula do […]
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat. Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz