Většina našich čtenářů jistě zná americký snímek Robocop. Vědci a lékaři zde sestaví neporazitelného kyborga, který bojuje proti zločinu. Je odolný vůči střelám a bombám, vyzbrojený těmi nejmodernějšími zbraněmi. Stane se z něj nepřemožitelný policista.
Za nějakých 15 let budou podobní robocopové v amerických městech běžnou záležitostí. A nikoliv na plátnech biografů, ale přímo v ulicích. Tak vypadá vize vládního vojenského výzkumného úřadu DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Ten by rád nasadil humanoidní roboty do akce v roce 2025.
Pod taktovkou vlády
Organizace DARPA je v oblasti výzkumu robotů skutečným expertem. Například už nějakou dobu testuje plně automatizované vozy. V podstatě jde o chytré roboty na kolech. Pokud vše půjde podle plánu, celá třetina amerických bojových vozidel bude v roce 2015 plně robotizována. Projekt DARPA každoročně pořádá závody plně automatizovaných vozů. Uskutečnily se třeba v poušti, ale i v obydlených oblastech. A rok od roku do cíle spolehlivě dojede stále více vozů.
Městská civilizace s sebou přináší pozitivní i negativní efekty. Mezi ty druhé patří především zvýšená zločinnost ve městech. Jsou čtvrtě, kam policistům ke vstupu brání jejich pud sebezáchovy. DARPA proto vyvíjí roboty, kteří budou schopni rychlé reakce, a zdaleka nejen to. Budou schopni se i učit a sami vyhodnocovat situaci, reagovat na ni, a tedy v podstatě „myslet“. Aktivně ovládané robotické konstrukce by pak měly zvýšit nejen sílu a rychlost robocopa, ale umožnit mu nést těžší zbraně
Jednotky zvláštního nasazení
Tito novodobí policisté se stanou nejen členy elitních zásahových jednotek, které jsou nasazovány při obzvlášť nebezpečných akcích. Zároveň však budou pomáhat i při běžné policejní činnosti. Americké úřady tento projekt podporují nejen z důvodu zvýšení bezpečnosti ochráncům zákona, ale i kvůli tomu, že mezi lidmi je o policejní službu stále menší zájem. Objevily se ovšem i varovné hlasy, které se obávají toho, že by se robocopové mohli vymknout kontrole. Odborníkům je však jasné, že tyto obavy nejspíše vyplývají z přílišného sledování hollywoodských filmů.
Robotický policista existuje zatím jen v hrubých plánech, ale američtí vědci mohou čerpat ze zkušeností výzkumníků celého světa, zvláště pak od svých japonských kolegů. Třeba společnost Honda nyní zařízení testuje na svých zaměstnancích v továrnách robotické nohy. Ostatně Američané si svůj projekt nechtějí nechat jen sami pro sebe. „Pokud budou naši policejní roboti úspěšní v Americe, mohou se brzy rozšířit do celého světa,“ nechali se slyšet představitelé DARPA.
Výzkumné středisko Pentagonu
DARPA (v překladu Agentura pro výzkum pokročilých obraných projektů) je středisko amerického ministerstva obrany, které je zodpovědné za vývoj nových vojenských technologií. Není to žádné monstrum, počet zaměstnanců je 240, z čehož 140 jsou experti na techniku. Rozpočet agentury je přibližně 3,2 miliardy dolarů. Z těchto prostředků jsou financovány malé vývojové týmy z univerzit nebo firemní týmy z různých podniků. Pod taktovkou DARPA například vznikl v roce 1969 ARPANET, předchůdce dnešního internetu. Agentura byla založena již v roce 1958 a její úkol byl udržet technologický náskok ozbrojených sil USA a předejít tak překvapením, jakým bylo nečekané vypuštění první družice Sputnik 1.