Americká vesmírná agentura NASA nedávno uvolnila sérii snímků, které v průběhu srpna a září letošního roku pořídil kompaktní průzkumný zobrazovací spektrometr, umístěný na družici, kroužící 300 kilometrů nad povrchem Marsu.
Unikátní snímky spíše připomínají dílo abstraktního umělce a ukazují povrch Marsu v těch nejmenších detailech a navíc i jeho složení.
Spektrometr Compact Reconnaissance Imaging Spectrometers (CRISM), má za úkol hledat a identifikovat na povrchu Marsu minerály, nejrůznější horniny a samozřejmě jakékoliv stopy po přítomnosti vody. Přístroj dokáže odhalit i místa, kde se voda v minulosti vyskytovala. Bývalá koryta řek, potoků, mořské pánve, jezera i stopy pop horkých pramenech. K tomu využívá analýzu i těch nejmenších stop po minerálech, které se usazovaly dlouhodobým působením vody a dále i stop po vodní erozi. Velké rozlišení umožňuje spektrometru mapovat podrobně povrch Marsu po odstupech pouhých 18 metrů, přečíst stovky barevných odstínů, odražených slunečním světlem, a následně analyzovat jednotlivé minerály. Na vývoji přístroje se podílela řada amerických univerzit, pařížská univerzita a Goddardovo vesmírné centrum při NASA.
Čtenáři 21. STOLETÍ mají jedinečnou možnost podívat se na Mars skutečně zblízka a třeba některý z nich objeví na povrchu rudé planety i známky po životě.