Domů     Technika
Robotické sítě terorizují internet
21.stoleti 6.10.2009

Nejnovější výzkumy ukazují, že robotické sítě jsou nyní odpovědné za zasílání 87,9 % veškeré nevyžádané pošty. Nejnovější výzkumy ukazují, že robotické sítě jsou nyní odpovědné za zasílání 87,9 % veškeré nevyžádané pošty.

Podle Společnost Symantec Corp. robotická síť Maazben zaznamenala po nesmělém počátku koncem května rychlý růst a rozesílá hlavně nevyžádanou poštu, která se týká kasin. Jedna z nejstarších a největších robotických sítí Rustock od června zdvojnásobila svoji velikost a má nyní předvídatelné časové rozložení rozesílání nevyžádané pošty. 
Podíl robotické sítě Maazben během uplynulého měsíce vzrostl ze srpnových 0,5 %  na zářijových 1,4 % veškeré nevyžádané pošty. Robotická síť Rustock je největší co do počtu botů, ale její výstup v přepočtu na jednotlivé boty zůstal relativně nízký. Největší robotická síť Rustock s 1,3 mil. až 1,9 mil. botů má nyní ustálené časové rozložení rozesílání nevyžádané pošty, které začíná každý den v 9 hod. ráno SEČ, dosahuje vrcholu ve 13 hod. SEČ a ustává v 1 hod. SEČ. Následuje osmihodinová přestávka, po které znovu začíná rozesílání. Rustock je jediná robotická síť s pravidelným cyklem rozesílání nevyžádané pošty. Rustock je jedna z nejvýznamnějších robotických sítí a je odpovědná za 10 % veškeré nevyžádané pošty. Její časové rozložení rozesílání nevyžádané pošty se proto projevuje v celkovém denním časovém rozložení nevyžádané pošty.
„V uplynulém roce bylo několik poskytovatelů služeb Internetu odpojeno kvůli hostování aktivit robotické sítě, což se ukázalo jako dvojsečné opatření a vedlo k posunu ve schopnostech robotických sítí,“ řekl Paul ze společnosti Symantec. „Byly tím těžce zasaženy významnější robotické sítě jako Cutwail a vytvořen prostor pro vznik nových robotických sítí jako Maazben. To ale nebude platit vždy, protože i technologie robotických sítí se od konce roku 2008 vyvíjela a nejnovější případy ukončení činnosti poskytovatelů služeb Internetu mají menší vliv na výslednou činnost. Prostoj nyní trvá pouze několik hodin a nikoli týdnů nebo měsíců jako dříve.“
Po ukončení činnosti těchto poskytovatelů služeb Internetu v průběhu uplynulých tří měsíců měly dvě další robotské sítě možnost vybojovat si pozici nejaktivnější robotické sítě, která zůstala po síti Cutwail. Pozici nejaktivnějších robotických sítí pro distribuci nevyžádané pošty převzaly robotická síť Grum, co do velikosti polovina sítě Rustock, ale odpovědná za 23,2 % nevyžádané pošty, a robotická síť Bobax, odpovědná za 15,7 % nevyžádané pošty. Robotická síť Cutwail byla předtím odpovědná za 45,8 % nevyžádané pošty.

Další zajímavé informace:

Nevyžádaná pošta: V září 2009 byl globální podíl nevyžádané pošty v e-mailovém provozu z nových a dříve neznámých závadných zdrojů 86,4 % (1z 1,2 e-mailů), což je od srpna pokles o 2,1 %. Podíl nevyžádané pošty byl ve 3. kvartálu 2009 v průměru 88,1 % oproti 81,0 % ve 3. kvartálu 2008.

Viry: Globální podíl e-mailů napadených virem v e-mailovém provozu z nových a dříve neznámých závadných zdrojů byl v září jeden z 399,2 e-mailů (0,25 %), což je od srpna pokles o 0,09 %. 39,8 % škodlivého kódu šířeného e-mailem obsahovalo v září odkazy na nebezpečné webové servery, což je od srpna zvýšení o 22 %. Ve 3. kvartálu 2009 se aktivita škodlivého kódu šířeného e-mailem pohybovala v průměru na úrovni 1 výskyt v 330,3 e-mailu oproti 1 v 122,5 ve 3. kvartálu 2008.

Phishing: V září byla aktivita phishingu 1 z 437,1 e-mailů (0,23 %), to je zvýšení o 0,06 % od srpna. Pokud je posuzován jako podíl ze všech hrozeb, jako jsou viry a trojské koně, šířených e-mailem, snížil se počet phishingových e-mailů o 11,1 % na 75,8 % ze všech škodlivých kódů šířených e-mailem zachycených v září. Aktivita phishingu dosáhla ve 3. kvartálu 2009 1 v 368,6 e-mailu oproti 1 v 330,5 ve stejném období roku 2008.

Zabezpečení webu: Analýza činností zaměřených na zabezpečení webu ukazuje, že 33,5 % veškerého webového škodlivého kódu zachyceného v září byl nový kód, což je pokles o 2,6 % od srpna. 12,3 % veškerého webového škodlivého kódu v září byl nový kód, to je zvýšení o 0,4 % od srpna. Tým MessageLabs Intelligence identifikoval také každý den v průměru 2 337 webových serverů, které se nově staly hostiteli škodlivého kódu a jiných potenciálně nežádoucích programů, jako je spyware a adware, což je od srpna pokles o 33,4 %.

Související články
Medicína Technika 21.4.2025
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil  objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání. Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině. Objev je výsledkem experimentu, při […]
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz