Domů     Objevy
Cena 21. STOLETÍ pro mladého vědce se dostává do správných rukou
21.stoleti 19.5.2009

Letos již potřetí ocení naše vydavatelství RF HOBBY nejlepšího mladého vědce do 35 let speciální cenou 21. STOLETÍ. Diplom doprovází finanční odměna 100 000 Kč.Letos již potřetí ocení naše vydavatelství RF HOBBY nejlepšího mladého vědce do 35 let speciální cenou 21. STOLETÍ. Diplom doprovází finanční odměna 100 000 Kč.

Tato událost se úzce pojí se slavnostním aktem, kdy vybraní mladí vědečtí pracovníci z rukou nejvyšších představitelů Akademie věd ČR přebírají prestižní Prémii Otto Wichterleho.
Tehdejší předseda AV ČR, prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., loni vzápětí po předání ocenění 21. STOLETÍ řekl: „Nadějní vědci mladšího či středního věku se nám po pěti až sedmi letech pobytu na zahraničních vědeckých pracovištích vracejí domů. My jim říkáme, že si jich vážíme a chceme, aby pro českou vědu dál pracovali.
O to více vítáme, že se k naší snaze významným počinem v podobě diplomu a výrazné finanční prémie připojuje i známé vydavatelství RF HOBBY. S jeho měsíčníkem 21. STOLETÍ má Akademie věd České republiky dlouholetou výbornou mnohostrannou spolupráci.“

Na čem pracuje loňský laureát?
Loni se laureátem Ceny 21. STOLETÍ na základě doporučení odborné poroty AV ČR stal čtyřiatřicetiletý dr. András Rontó, DrSc. Rodák z ukrajinského Lvova mj. v renomovaných mezinárodních vědeckých časopisech publikoval přes 50 původních prací. Od roku 2004 pracuje jako vědecký pracovník v brněnské pobočce Matematického ústavu AV ČR.
Zajímalo nás, co se za minulý rok v jeho vědeckém i soukromém životě změnilo.
Na tuto otázku asi stěží někdo odpoví jaksi určitě, pokud se zrovna neožení, nenarodí se mu dvojčata anebo mu v Academic Press nevyjdou tři monografie najednou. Nic z toho se mi nestalo, proto bych řekl jenom to, že mi minulý rok uběhl docela obvyklým způsobem.
Zabýváte se matematickými problémy, které jsou něčím nepředstavitelným nejen pro běžného smrtelníka. Co tedy pro vás znamená onen „obvyklý“ způsob?
S kolegyní jsme napsali něco nového o singulárních rovnicích. O jedné z těchto věcí jsem loni přednášel na konferenci v chilském Santiagu. Máme už další představy, co s tím dál – a už na tom pracujeme.
Můžete je čtenářům upřesnit?
Už jsem také rozpracoval další práce týkající se nelokálních okrajových úloh pro funkcionální diferenciální rovnice, a doufám, že se mi je podaří letos dokončit. Musím dodělat takzvané šuplíkové články – tedy rukopisy, které zatím vyčkávají v zásuvce. Jsou už natolik uleželé, že bych je mohl prohlásit, řečeno vinařskou terminologií, za jakýsi pozdní sběr; některé budou možná i archivní. Mám i plány dalekosáhlejšího významu, ale to zatím neprozradím.
Nejen vědou však živ je člověk. A co budoucí zájmy osobní?
Chtěl bych zase hrát tenis. Někdy si vyjedu na kole – mám rád okolí Brna. V lednu s přáteli obvykle jezdíme lyžovat do Krkonoš. Pokud budu mít v létě čas, zkusím zopakovat loňský povedený horský přechod na Krymu. Mám v plánu se konečně vrátit k posilovně.
Mezi těmi většími plány, zatím ještě pořád neuskutečněnými, bych chtěl vyřešit otázku ubytování. Do toho jsem zainvestoval i prémii 100 000 korun od redakce časopisu 21. STOLETÍ, za což jsem jí velice vděčný! Bez obstojného bydlení bych se vědě plně věnovat nemohl.

Nový předseda AV ČR, prof. ing. Jiří Drahoš, DrSc.:
Cenu 21. STOLETÍ vítám!

Dosavadnímu předsedovi AV ČR, prof. Pačesovi, letos skončilo čtyřleté funkční období. Jeho nástupcem od 25. března prezident republiky Václav Klaus jmenoval prof. ing. Jiřího Drahoše, DrSc.
A jak on vidí význam Ceny 21. STOLETÍ pro mladého vědce?
Moc to vítám. Podle mého názoru je mladé vědce třeba podporovat. Talenty by se měly vyhledávat již od základní školy. Proto si také cením soutěží, které jsou na nižších úrovních – třeba středoškolské. Rovněž na vysokých školách je celá řada akcí. Bez toho, abychom upoutali mladé a pokusili se je zaujmout pro vědu už v útlém věku, to v budoucnu nepůjde. Cena 21. STOLETÍ k této důležité snaze výrazně přispívá!

Související články
Objevy Ostatní 22.11.2024
Paleontologové vědí, že spolu s mamuty pobíhali po povrchu naší planety i šavlozubé kočky, které je lovily. Ovšem téměř dvě stě let se mohli jen dohadovat, jak tito predátoři ve skutečnosti vypadali, a to na základě nálezů zkamenělých kostí, tesáků či občasné stopy. Nyní bylo ale objeveno v permafrostu Sibiře dokonale zachované tělo mláděte. Jedná […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Buňky jsou synonymem něčeho tak malého, že nestačí ani lupa, abychom si je mohli prohlédnout. Bez mikroskopu pro náš zrak neexistují. Jenže to není tak úplně pravda. Některé buňky jsou tak velké, že je lze pohodlně pozorovat pouhým okem. A to není jejich jediná zvláštnost. O setkání s jednobuněčnými obry věděla své jistá paní Marie Harrisová […]
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz