Domů     Technika
Jak se chránit před kybernetickými útoky v roce 2009
21.stoleti 9.1.2009

Kybernetické podvody vyšly uživatele již na miliardy dolarů. Jen v USA utrpěli neopatrní uživatelé během posledních dvou let v důsledku útoků virů, spywaru a phishingu na své počítače ztráty přesahující 8,5 miliard dolarů. Kybernetické podvody vyšly uživatele již na miliardy dolarů. Jen v USA utrpěli neopatrní uživatelé během posledních dvou let v důsledku útoků virů, spywaru a phishingu na své počítače ztráty přesahující 8,5 miliard dolarů.

1. Ověřte, že máte počítač vybavený komplexním bezpečnostním softwarem
Bezpečnostní software by měl minimálně obsahovat antivir, obousměrný firewall, nástroj proti spywaru, phishingu a řešení pro bezpečné vyhledávání na internetu. Další úroveň ochrany poskytuje antispam, nástroje rodičovské kontroly, ochrana bezdrátové sítě a šifrování důležitých souborů, které by mělo předejít zneužití informací v případě krádeže počítače. Samotný antivir dostatečnou ochranu neposkytuje.

2. Aktualizace zabezpečení
Zjistěte, zda váš bezpečnostní software disponuje funkcí automatické aktualizace, nebo zda vyžaduje ručně nastavit aktualizaci v pravidelných intervalech. Ruční aktualizaci nastavte v takovém případě na co nejkratší dobu (denně, týdně, dle toho, co dodavatel softwaru nabízí). Různé společnosti sledují nově se objevující hrozby a automatické aktualizace nabízejí, kdykoliv je potřeba. Uživatelé se v takovém případě nemusí o aktualizace zabezpečení vůbec starat.
Po zakoupení nového počítače rovněž zkontrolujte, zda předinstalovaný bezpečnostní software není pouze zkušební, časově omezená verze. V takovém případě si nějaký bezpečnostní software/službu kupte.

3. Rizika e-mailu 
Neposílejte e-mailem informace o platebních kartách a další citlivé informace. Neposílejte  takové údaje dokonce ani důvěryhodným lidem; to, že vy máte zabezpečený počítač, ještě neznamená, že ho musejí mít zabezpečený proti úniku dat i oni. Nestahujte/neotevírejte přílohy a neklikejte na odkazy v nevyžádaných e-mailech.

4. Hrozba phishingu 
Nenavštěvujte weby pokoušející se o phishing. Phishingové podvody používají podvržené e-maily a webové servery, které se tváří, jako by patřily důvěryhodným institucím. Podvodníci se tímto způsobem snaží od uživatelů vylákat citlivé informace nebo přihlašovací údaje k účtům. Ověřte si, zda máte zapnutou ochranu proti phishingu. Před zadáním citlivých informací vždy zkontrolujte adresu v adresním řádku webového prohlížeče.

5. Bezpečnost dětí
Vzdělávejte rodinné příslušníky v bezpečném používání počítače a věnujte pozornost internetovým aktivitám svých dětí. Zajistěte, aby děti nedokázaly vypnout nástroje rodičovské kontroly. Zdůrazněte jim, jaké informace jsou natolik citlivé, že by neměly být poskytovány při on-line kontaktu.  Mimochodem, další informace o tomto tématu najdete na webu Family Internet Safety Center společnosti McAfee na adrese www.mcafee.com/advice.

6. Hesla 
Používejte dostatečně dlouhá a správně zvolená hesla. Bezpečné heslo by mělo mít více než 6 znaků a mělo by být kombinací malých a velkých písmen, číslic a speciálních znaků. Nepoužívejte pro všechny účty stejné heslo.

7. Bezpečné vyhledávání a nakupování 
Podle společnosti Netcraft (průzkum z listopadu 2008) je na světě registrováno více než 185 milionů domén. V tomto množství je téměř nemožné zjistit, jaké servery jsou bezpečné a jaké představují pro uživatele riziko. Pomoci může technologie SiteAdvisor, která z hlediska bezpečnosti analyzuje webové servery a přiřazuje jim přehledná barevná označení (zelená barva pro bezpečné servery, žlutá pro potenciálně rizikové a červená pro rizikové). Aplikaci SiteAdvisor lze zdarma stáhnout z webu www.mcafee.com.

8. Zálohování 
Zálohujte si důležité informace a zabraňte úniku citlivých osobních informací.

9. Instant Messaging 
Služby pro zasílaní zpráv (Instant Messaging) používejte uvážlivě, neposílejte tímto způsobem osobní informace. Namísto skutečného jména zvažte pro tyto aplikace používání přezdívek. Ve svých skupinách kontaktů si dejte pozor na neznámé lidi.

10. On-line hry 
On-line hrajte, ale s rozmyslem. Hráči on-line her jsou dnes druhým nejoblíbenějším cílem autorů malwaru. Mnoho trojských koní se specializuje právě na krádeže hesel k on-line hrám. To představuje další důvod, proč je třeba zkontrolovat, zda máte bezpečnostní software aktualizovaný. Zkontrolujte také, zda i v režimu hraní on-line je zabezpečení stále funkční. Nesdílejte v on-line hrách důvěrné informace, zejména ne v chatu s ostatními hráči.

Související články
Toyotu C-HR si nemůžete splést s žádným jiným autem. Charakteristická silueta je čistou esencí dynamiky a městského stylu. Výjimečný je také interiér z těch nejkvalitnějších materiálů. A ještě něco… má štempl na nejekologičtější auto roku… Už před téměř 25 lety začínaly v Toyotě vznikat první hybridní vozy. Měly nižší spotřebu, nabíjely se jim baterie při brždění, […]
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava už dávno strhla nálepku hornické univerzity. Naopak se v reakci na aktuální problémy skrze spojení technických, ekonomických, přírodovědných a uměleckých oborů v moderní studijní programy zaměřuje na udržitelnost. Nejlepším příkladem, jak tento posun v oblasti udržitelnosti demonstrovat, jsou jednotlivé iniciativy, které v kampusu univerzity probíhají. Spolupráce studentů, akademických pracovníků a vědců […]
Automobilka JLR na výrobu a testování elektromobilů v Coventry rozšířil svůj seznam nových zaměstnanců o nevšedního kolegu v podobě čtyřnohého robotického psa jménem Rover. Vzhledem k tomu, že testovací centrum je složité a energeticky náročné prostředí s tisíci zařízeními, které vyžaduje neustálý dohled, má Roverova role hlídacího psa pro JLR a její lidské kolegy zásadní […]
Plánovaná dostavba jaderných bloků v Dukovanech se blíží a s tím se zvyšuje i zájem studentů o jaderné obory – skoro 40% nárůst zapsaných eviduje i Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI), která je v Česku i ve střední Evropě již od svého založení vůdčí institucí v oblasti vzdělávání jaderných inženýrů. Studenti FJFI se teď mohou těšit […]
Už je tu. Nová záležitost nastavující v segmentu C-SUV tak trochu jiná měřítka. Nový postrach konkurence, který ve 100% elektrické verzi jako jediný na trhu nabízí prostor v kabině až pro sedm cestujících, a k tomu elektrický dojezd až 660 km. Nový Peugeot 5008. Vznikl a vyrábí se výhradně ve Francii. Elektromotor uvádí na trh společný podnik […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz