Domů     Technika
Jak se chránit před kybernetickými útoky v roce 2009
21.stoleti 9.1.2009

Kybernetické podvody vyšly uživatele již na miliardy dolarů. Jen v USA utrpěli neopatrní uživatelé během posledních dvou let v důsledku útoků virů, spywaru a phishingu na své počítače ztráty přesahující 8,5 miliard dolarů. Kybernetické podvody vyšly uživatele již na miliardy dolarů. Jen v USA utrpěli neopatrní uživatelé během posledních dvou let v důsledku útoků virů, spywaru a phishingu na své počítače ztráty přesahující 8,5 miliard dolarů.

1. Ověřte, že máte počítač vybavený komplexním bezpečnostním softwarem
Bezpečnostní software by měl minimálně obsahovat antivir, obousměrný firewall, nástroj proti spywaru, phishingu a řešení pro bezpečné vyhledávání na internetu. Další úroveň ochrany poskytuje antispam, nástroje rodičovské kontroly, ochrana bezdrátové sítě a šifrování důležitých souborů, které by mělo předejít zneužití informací v případě krádeže počítače. Samotný antivir dostatečnou ochranu neposkytuje.

2. Aktualizace zabezpečení
Zjistěte, zda váš bezpečnostní software disponuje funkcí automatické aktualizace, nebo zda vyžaduje ručně nastavit aktualizaci v pravidelných intervalech. Ruční aktualizaci nastavte v takovém případě na co nejkratší dobu (denně, týdně, dle toho, co dodavatel softwaru nabízí). Různé společnosti sledují nově se objevující hrozby a automatické aktualizace nabízejí, kdykoliv je potřeba. Uživatelé se v takovém případě nemusí o aktualizace zabezpečení vůbec starat.
Po zakoupení nového počítače rovněž zkontrolujte, zda předinstalovaný bezpečnostní software není pouze zkušební, časově omezená verze. V takovém případě si nějaký bezpečnostní software/službu kupte.

3. Rizika e-mailu 
Neposílejte e-mailem informace o platebních kartách a další citlivé informace. Neposílejte  takové údaje dokonce ani důvěryhodným lidem; to, že vy máte zabezpečený počítač, ještě neznamená, že ho musejí mít zabezpečený proti úniku dat i oni. Nestahujte/neotevírejte přílohy a neklikejte na odkazy v nevyžádaných e-mailech.

4. Hrozba phishingu 
Nenavštěvujte weby pokoušející se o phishing. Phishingové podvody používají podvržené e-maily a webové servery, které se tváří, jako by patřily důvěryhodným institucím. Podvodníci se tímto způsobem snaží od uživatelů vylákat citlivé informace nebo přihlašovací údaje k účtům. Ověřte si, zda máte zapnutou ochranu proti phishingu. Před zadáním citlivých informací vždy zkontrolujte adresu v adresním řádku webového prohlížeče.

5. Bezpečnost dětí
Vzdělávejte rodinné příslušníky v bezpečném používání počítače a věnujte pozornost internetovým aktivitám svých dětí. Zajistěte, aby děti nedokázaly vypnout nástroje rodičovské kontroly. Zdůrazněte jim, jaké informace jsou natolik citlivé, že by neměly být poskytovány při on-line kontaktu.  Mimochodem, další informace o tomto tématu najdete na webu Family Internet Safety Center společnosti McAfee na adrese www.mcafee.com/advice.

6. Hesla 
Používejte dostatečně dlouhá a správně zvolená hesla. Bezpečné heslo by mělo mít více než 6 znaků a mělo by být kombinací malých a velkých písmen, číslic a speciálních znaků. Nepoužívejte pro všechny účty stejné heslo.

7. Bezpečné vyhledávání a nakupování 
Podle společnosti Netcraft (průzkum z listopadu 2008) je na světě registrováno více než 185 milionů domén. V tomto množství je téměř nemožné zjistit, jaké servery jsou bezpečné a jaké představují pro uživatele riziko. Pomoci může technologie SiteAdvisor, která z hlediska bezpečnosti analyzuje webové servery a přiřazuje jim přehledná barevná označení (zelená barva pro bezpečné servery, žlutá pro potenciálně rizikové a červená pro rizikové). Aplikaci SiteAdvisor lze zdarma stáhnout z webu www.mcafee.com.

8. Zálohování 
Zálohujte si důležité informace a zabraňte úniku citlivých osobních informací.

9. Instant Messaging 
Služby pro zasílaní zpráv (Instant Messaging) používejte uvážlivě, neposílejte tímto způsobem osobní informace. Namísto skutečného jména zvažte pro tyto aplikace používání přezdívek. Ve svých skupinách kontaktů si dejte pozor na neznámé lidi.

10. On-line hry 
On-line hrajte, ale s rozmyslem. Hráči on-line her jsou dnes druhým nejoblíbenějším cílem autorů malwaru. Mnoho trojských koní se specializuje právě na krádeže hesel k on-line hrám. To představuje další důvod, proč je třeba zkontrolovat, zda máte bezpečnostní software aktualizovaný. Zkontrolujte také, zda i v režimu hraní on-line je zabezpečení stále funkční. Nesdílejte v on-line hrách důvěrné informace, zejména ne v chatu s ostatními hráči.

Související články
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
Peugeot 208, ikonický drobek a nejprodávanější vůz v Evropě v roce 2022, dostává nový kabátek. Modernizací se stává ještě neodolatelnějším, zejména pak jeho elektrická verze E-208, která překonává dojezd 400 km. Celá modelová řada 208 pak profituje z nového designu, špičkových technologií a emocí z nových motorů. Peugeot 208, nástupce dlouhé řady devíti generací městských […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz