Domů     Vesmír
Jak se srážejí planety…
21.stoleti 19.12.2008

Země a Venuše se k sobě neodvratně přibližují. Již před nějakou dobou se chytily do gravitační pasti a nyní to vypadá, jako by se chtěly navzájem prohlédnout zblízka.

Ve chvíli, kdy vzdálenost mezi oběma planetami klesne na kritickou míru, nastane mohutná exploze. Po ní zde už zůstanou dva holé kusy skal, obklopené mračnem prachu. Nelze si dělat iluze, že takovou apokalypsu by mohlo přežít cokoliv živého.

Ne, něco takového nám skutečně nehrozí, Venuše ani jiné velké těleso se k Zemi nepřibližuje. Takže pokud si lidstvo samo nepodřízne větev, na které sedí, může ho čekat celkem poklidná budoucnost. Avšak astronomům se nyní naskytla jedinečná příležitost pozorovat ve vzdáleném vesmíru důsledky podobné srážky.

Vesmírný karambol v souhvězdí Berana

Nedaleko snadno poznatelného souhvězdí Andromedy leží na první pohled nenápadné souhvězdí Berana. I když „nenápadné“ asi není to správné slovo, protože naši předci ho zařadili mezi 12 znamení zvěrokruhu. A právě v tomto uskupení hvězd došlo ke srážce dvou planet, které se svojí velikostí přibližují naší Zemi.
„Je to něco velmi podobného, jako by to sebe narazily Země a Venuše,“ řekl americký astronom a fyzik Benjamin Zuckerman. Jeho kolega Gregory Henry z Tennesseeské státní univerzity v USA dodává: „Kdyby na některé z planet byl život, tato obrovská srážka by zničila všechno během několika minut, šlo by o moment zkázy.“ Dny života ve vzdáleném vesmíru by tak byly s konečnou platností sečteny.

Pohled do minulosti fascinuje

Pozorovatelský tým astronomů srážku ani následnou explozi neviděl přímo. Zachytil ovšem velmi hustá oblaka prachu, která obě planety (či lépe to, co z nich zbylo) zahalila. Ovšem vědci jsou přesvědčeni, že se skutečně jedná o důsledky srážky dvou planet: „Ačkoliv astronomové nikdy nic podobného nezaznamenali, je zcela zřetelné, že se jedná o obrovskou srážku ve zcela vytvořeném planetárním systému s katastrofálními následky,“ s jistotou prohlásil Zuckerman.
Hvězda, kolem které planety obíhají, nese nepříliš poetické označení BD+20°307. Jak jsme uvedli, nachází se v souhvězdí Berana asi 300 světelných let. Srážka planet se tedy odehrála před více než 300 roky (??). Na to, jaké další důsledky srážka měla, si tedy budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. 

Co může odvrátit hrozbu srážky planetky ze Zemí

1. Jaderný výbuch
Vedle tělesa dojde k jaderné explozi, která svou silou odkloní planetku z dráhy. K odklonu dojde pomocí úniku vlastního materiálu z tělesa.
2. Štít z planetky
Poblíž Země by byla připravena planetka, která by v nouzi nejvyšší byla vyslána proti nebezpečnému tělesu.
3. Laser
Tato možnost je spíše z oblasti sci-fi. Soustředěným paprskem by musel odvrátit těleso z jeho původní dráhy.
4. Družice
Na těleso se namíří družice, která bude působit jako střela. Na větší tělesa by ovšem tento způsob asi nezabral.
5. Gravitační traktor
Družice by svou gravitační silou postupně těleso odklonila ze zkázonosné trajektorie.
6. Barva
Těleso by se nabarvilo, čímž by se změnila odrazivost jeho povrchu. Tak by ho z jeho dráhy vytlačilo samo Slunce.

reklama
Související články
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Neila Armstronga (1930–2012) ve skafandru, poprvé vstoupila na prašný povrch Měsíce, uplynulo 54 let. Společně s Buzzem Aldrinem […]
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopravit na Zemi. Mise je splněna, kapsle dnes dosedla na povrch pouště v Utahu. Podle NASA je navíc neporušená, takže vědci se […]
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této polévce mohou přežívat mimozemské organismy… Pozorování provedená vesmírným teleskopem Jamese Webba naznačují, že suchý led čili zmrzlý oxid uhličitý detekovaný na povrchu Europy […]
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Panny, severně od jasné hvězdy Spica. Pozorovat noční oblohu můžete v tento den třeba v brněnské hvězdárně a planetáriu, program naleznete zde. Vzácně může […]
Snímek otisku boty Buzze Aldrina na Měsíci patří mezi kultovní. Na povrchu věčného souputníka Země se dnes nachází stovky stop, které tam zanechalo 12 astronautů mise Apollo mezi roky 1969 až 1972. Bez větru a deště tam zůstanou miliony let. Nyní se NASA připravuje na návrat člověka na Měsíc, při kterém nesmí chybět, vedle nových […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz