Domů     Příroda
Vznikne demokratická republika makaků?
21.stoleti 19.11.2008

Že demokracie je vynálezem pouze lidského pokolení? Omyl. Francouzští vědci nedávno zveřejnili zajímavý objev – demokratické principy jsou uznávány i v živočišné říši. Určitý stupeň „parlamentarismu“ lze nalézt třeba mezi makaky.Že demokracie je vynálezem pouze lidského pokolení? Omyl. Francouzští vědci nedávno zveřejnili zajímavý objev – demokratické principy jsou uznávány i v živočišné říši. Určitý stupeň „parlamentarismu“ lze nalézt třeba mezi makaky.

Asi těžko bychom mezi živočichy hledali parlamenty, vlády, ústavní soudy či pravidelné volby. Tyto instituce jsou čistě lidské a zajišťují fungování společnosti. Ale i někteří živočichové žijí ve společenstvích a své životy k tomu musí přizpůsobit. A někteří si jako adaptační mechanismus vybrali vládu většiny.

Menšina se podřídí většině

Vědci z francouzského Národního střediska vědeckého výzkumu se řadu let věnují zkoumání makaků. Zaměřili se především na jejich kolonie, žijící na indonéských ostrovech, a poté došli k závěru, že v tlupách makaků je zavedeno cosi, co by se dalo nazvat referendem nebo plebiscitem.
Pokud makakové řeší nějaký problém, „zasednou“ k jeho projednání. Když má nějaká opice nápad, jak problém vyřešit, sdělí svou myšlenku ostatním a poté poodstoupí od zbytku tlupy. Nikoho nijak nepřemlouvá, jen vyčkává, zdá se tedy, že lobbing a politický marketing je mezi makaky ještě v plenkách.
Makakové, kterým se nápad líbí, a jsou ochotni jej uskutečnit, se k navrhovateli přidají. Pokud počet podporovatelů původní ideje překročí nadpoloviční většinu, je návrh přijat. Menšina se bez výhrad podřídí většině a „zákonná předloha“ vstoupí v platnost.

Žádná diskriminace

Při tomto rozhodování nedochází k žádným obstrukcím, z čehož by si mohli vzít příklad i leckteří tuzemští zákonodárci. Při rozhodovacím procesu není eliminován nikdo, je jedno, jestli návrh předkládá samec, samička či dokonce mládě.
Makakům musí demokratické principy vyhovovat, protože je používají velmi často. Podobné chování je v živočišné říši však spíše výjimečné. U ostatních druhů opic bývá pravidlem, že tlupa se podřizuje autoritě, kterou zpravidla reprezentuje dominantní samec. Takové společenské uspořádání lze najít třeba u goril.
Makakové žijí převážně v Asii, jen jediný druh svůj domov našel v severní Africe a početná kolonie se nachází i na evropském Gibraltaru. V pravěku obývali i jiné části starého kontinentu. Tyto opice se vyznačují vysokou inteligencí a schopností improvizace. V některých asijských domácnostech jsou chovány i jako domácí mazlíčkové.

Makakové jako rybáři

Indonéští makakové jsou, co se týče obstarávání potravy, nesmírně vynalézaví. Dokážou ji vyhledat v těch nejnepřístupnějších místech v pralese, jindy zas s drzostí sobě vlastní okradou překvapené turisty. Poslední výzkumy ukazují, že tyto šikovné opice jsou i schopnými rybáři. V řekách loví předními končetinami malé rybky a ihned si na nich pochutnávají. „Je to vzrušující, když sledujeme jejich pro nás nové a neznámé chování,“ prohlásil francouzský biolog Erik Meijaard. Podle něj to dokazuje, že opice jsou schopny velmi rychle se adaptovat na měnící se prostředí.

Související články
Značka Kia vyvinula jako první na světě automobilové příslušenství vyrobené za použití plastů vytěžených organizací The Ocean Cleanup z Velké tichomořské odpadkové skvrny (GPGP). poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility. Jedním z nejdůležitějších výstupů dosavadní spolupráce je rohož do zavazadelníku z plastů vytěžených z oceánu, kterou Kia v limitované edici uvede ve zcela novém modelu Kia EV3. Exkluzivní […]
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, které způsobuje stále častější a intenzivnější povětrnostní jevy. Změna klimatu výrazně ovlivňuje extrémní povětrnostní jevy, jako jsou například záplavy, které minulý měsíc zasáhly šest evropských zemí. […]
V tibetštině je nazýván Čumulangma, v nepálštině Sagarmatha. Je to ikonická část pozemské topografie, představuje smrtelné nebezpečí pro horolezce a zároveň je geologickým zázrakem. A navíc stále roste. Takový je Mt. Everest. S vrcholem ve výšce 8 848,86 metrů nad mořem bez problémů drží titul nejvyšší hory světa. Jistě, havajská Mauna Kea měří od úpatí […]
Vědci ze Stanfordovy univerzity zjistili, že po nanesení žlutého potravinářského barviva tartrazinu na kůži myší, dojde k jejímu zprůhlednění, a tak je možné sledovat jejich střeva a břišní orgány či cévy v mozku bez nutnosti chirurgického výkonu. Po smytí barviva získá kůže opět normální barvu. Potravinářské barvivo po nanesení dočasně zprůhlední kůži, svaly a pojivové […]
Příroda je plná travičů. Není před nimi úniku, jsou ve vodě, ve vzduchu i na souši, od těch nejdrobnějších, bakterií, až po šestimetrovou kobru královskou. Všichni ale mají jedno společné – v jejich jedech jsou látky, které by mohly nesmírně pomoci při léčení různých nemocí. V únoru tohoto roku rozvířila atmosféru v Lakewoodu v americkém státě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz