Domů     Medicína
Za vaši obezitu mohou kolegové!
21.stoleti 17.10.2008

Podle Organizace spojených národů se světem žene epidemie obezity. Obvykle se má za to, že klíč k obezitě je nutné hledat v přejídání a ve špatném životním stylu. Podle britských odborníků je ovšem vše poněkud jinak…
Podle Organizace spojených národů se světem žene epidemie obezity. Obvykle se má za to, že klíč k obezitě je nutné hledat v přejídání a ve špatném životním stylu. Podle britských odborníků je ovšem vše poněkud jinak…

Nová studie, jejímž autorem jsou vědci z univerzity ve Warwicku, tvrdí, že za obezitou stojí společenské důvody. Pokud je někdo totiž obklopen obézními lidmi v pracovním nebo v soukromém životě, mnohem zázeji i on sám přibere na váze.

Ty jsi tlustý? Tak já budu také!

Asi málokoho by napadlo, že příčiny obezity lze hledat právě zde. Britští experti jsou však nesmlouvaví: „Všichni se srovnáváme se svým okolím, a spokojenost s vlastním zevnějškem odvozujeme od toho, jak vypadají druzí.“ Z toho údajně vyplývá, že člověk, který má obezitu dnes a denně na očích, ji začne považovat za něco normálního a posléze se k ní i přizpůsobí. Jak? Samozřejmě tím, že i on sám začne velkoryse přibírat kilogramy.
„Obezitu je ve světle nejnovějších výzkumů nutné považovat především za sociologický problém. Až dosud se poukazovalo hlavně na vliv sedavých zaměstnání, rostoucí spotřebu kalorií a nezdravost fast-foodových jídel,“ uvádí jeden z autorů studie Andrew Oswald a pokračuje: „Významnou úlohu zde však hraje i posun kulturních a společenských norem. Obezita je pro naši současnou společnost daleko přijatelnější, než jsme sami sobě ochotni připustit.“

Obezita hrozí i rakovinou

Obezita není žádná legrace. I mírná tělesná nadváha může způsobovat vznik nádorových onemocnění. Zvláště pak zde hrozí rakovina částí trávicího ústrojí, u žen pak rakovina prsu. Nové výzkumy ale ukazují i to, že obezita může zapříčinit také rakovinu jícnu, štítné žlázy, ledvin, dělohy a žlučníku, tedy nic příjemného.
Možná i proto se některé státy rozhodly s obezitou bojovat více než dosud. Například Francii hodlá uvalit vyšší daně na některé potraviny, jež jsou sice chutné, ale zároveň vedou k nadváze. V Británii pak úřady uvažují o tom, že obézní děti by mohly být svým rodičům odebrány (viz box). A Česká republika? Zde se zatím nic moc neděje, i když podle statistik až 50 procent Čechů trpí nadváhou.

21. století dodává:
Závěry studie britských vědců jsou jistě zajímavé, ale nelze je přeceňovat. Koneckonců, západní svět stále ovládá kult až nezdravé štíhlosti, který na nás útočí z téměř každého společenského magazínu. Vypadat dobře je hlavním krédem mnoha lidí, bohužel častokrát na úkor jiných stránek osobnosti. I nadále bude platit, že příčiny obezity je nutné hledat ve špatných stravovacích návycích a v doslova hororovém životním stylu, kterému podléhá stále větší část západní populace.

Obezita? Žhavý problém

Je jí patnáct let. Obvyklá váha děvčat v tomto věku se pohybuje mezi 50 až 60 kilogramy. Georgia Davisová si o takové váze může nechat leda zdát. Váží totiž 210 kilogramů. Není divu, vždyť denně přijme neuvěřitelných 13 540 kalorií. Jiná dívka v tomto věku obvykle zkonzumuje 2000 kalorií. Georgia, pro kterou se jídlo stalo drogou, má ohromné problémy s pohybem, trpí cukrovkou a každým okamžikem může zkolabovat.
Podobných příkladů by se v Británii našlo více. Jeden desetiletý hoch zde váží 90 kilogramů, jiný chlapec, kterému jsou teprve tři, dosáhl již hmotnosti 63 kilogramů. Britská asociace místních samospráv navrhla celkem radikální řešení: takto postižené děti by měly být svým rodičům odebrány. Podle prognóz totiž hrozí, že v roce 2025 bude až čtvrtina britských chlapců trpět těžkou nadváhou.

Předchozí článek
Související články
Medicína Ostatní 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína Ostatní 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz