Domů     Medicína
Za vaši obezitu mohou kolegové!
21.stoleti 17.10.2008

Podle Organizace spojených národů se světem žene epidemie obezity. Obvykle se má za to, že klíč k obezitě je nutné hledat v přejídání a ve špatném životním stylu. Podle britských odborníků je ovšem vše poněkud jinak…
Podle Organizace spojených národů se světem žene epidemie obezity. Obvykle se má za to, že klíč k obezitě je nutné hledat v přejídání a ve špatném životním stylu. Podle britských odborníků je ovšem vše poněkud jinak…

Nová studie, jejímž autorem jsou vědci z univerzity ve Warwicku, tvrdí, že za obezitou stojí společenské důvody. Pokud je někdo totiž obklopen obézními lidmi v pracovním nebo v soukromém životě, mnohem zázeji i on sám přibere na váze.

Ty jsi tlustý? Tak já budu také!

Asi málokoho by napadlo, že příčiny obezity lze hledat právě zde. Britští experti jsou však nesmlouvaví: „Všichni se srovnáváme se svým okolím, a spokojenost s vlastním zevnějškem odvozujeme od toho, jak vypadají druzí.“ Z toho údajně vyplývá, že člověk, který má obezitu dnes a denně na očích, ji začne považovat za něco normálního a posléze se k ní i přizpůsobí. Jak? Samozřejmě tím, že i on sám začne velkoryse přibírat kilogramy.
„Obezitu je ve světle nejnovějších výzkumů nutné považovat především za sociologický problém. Až dosud se poukazovalo hlavně na vliv sedavých zaměstnání, rostoucí spotřebu kalorií a nezdravost fast-foodových jídel,“ uvádí jeden z autorů studie Andrew Oswald a pokračuje: „Významnou úlohu zde však hraje i posun kulturních a společenských norem. Obezita je pro naši současnou společnost daleko přijatelnější, než jsme sami sobě ochotni připustit.“

Obezita hrozí i rakovinou

Obezita není žádná legrace. I mírná tělesná nadváha může způsobovat vznik nádorových onemocnění. Zvláště pak zde hrozí rakovina částí trávicího ústrojí, u žen pak rakovina prsu. Nové výzkumy ale ukazují i to, že obezita může zapříčinit také rakovinu jícnu, štítné žlázy, ledvin, dělohy a žlučníku, tedy nic příjemného.
Možná i proto se některé státy rozhodly s obezitou bojovat více než dosud. Například Francii hodlá uvalit vyšší daně na některé potraviny, jež jsou sice chutné, ale zároveň vedou k nadváze. V Británii pak úřady uvažují o tom, že obézní děti by mohly být svým rodičům odebrány (viz box). A Česká republika? Zde se zatím nic moc neděje, i když podle statistik až 50 procent Čechů trpí nadváhou.

21. století dodává:
Závěry studie britských vědců jsou jistě zajímavé, ale nelze je přeceňovat. Koneckonců, západní svět stále ovládá kult až nezdravé štíhlosti, který na nás útočí z téměř každého společenského magazínu. Vypadat dobře je hlavním krédem mnoha lidí, bohužel častokrát na úkor jiných stránek osobnosti. I nadále bude platit, že příčiny obezity je nutné hledat ve špatných stravovacích návycích a v doslova hororovém životním stylu, kterému podléhá stále větší část západní populace.

Obezita? Žhavý problém

Je jí patnáct let. Obvyklá váha děvčat v tomto věku se pohybuje mezi 50 až 60 kilogramy. Georgia Davisová si o takové váze může nechat leda zdát. Váží totiž 210 kilogramů. Není divu, vždyť denně přijme neuvěřitelných 13 540 kalorií. Jiná dívka v tomto věku obvykle zkonzumuje 2000 kalorií. Georgia, pro kterou se jídlo stalo drogou, má ohromné problémy s pohybem, trpí cukrovkou a každým okamžikem může zkolabovat.
Podobných příkladů by se v Británii našlo více. Jeden desetiletý hoch zde váží 90 kilogramů, jiný chlapec, kterému jsou teprve tři, dosáhl již hmotnosti 63 kilogramů. Britská asociace místních samospráv navrhla celkem radikální řešení: takto postižené děti by měly být svým rodičům odebrány. Podle prognóz totiž hrozí, že v roce 2025 bude až čtvrtina britských chlapců trpět těžkou nadváhou.

Předchozí článek
Související články
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz