Domů     Historie
Kdo zavinil vyhynutí mamutů?
21.stoleti
od 21.stoleti 18.7.2008

Podle španělských vědců mají na svědomí konec kariéry srstnatých chobotnatců dva faktory – klimatické změny a činnost člověka. Podle španělských vědců mají na svědomí konec kariéry srstnatých chobotnatců dva faktory – klimatické změny a činnost člověka.

Mamut. Symbol doby, kdy naši předci ještě běhali po Zemi oděni do kožešin a nad hlavou mávali tlustými kyji. Co se však stalo, že tento savec nedokázal přežít až do dnešní doby? Vždyť ještě ve čtvrtohorách bylo setkání s mamutem naprosto běžnou záležitostí.

Krize před 6000 lety
Mamuti žili především ve stepích a tundrách Evropy a Asie. Drsné klima jim vyhovovalo, evoluce je vybavila dlouhou hustou srstí. Jenže ve čtvrtohorách se podnebí začalo měnit. Stávalo se teplejším, na stepi a tundry začalo dopadat více srážek. Tuto změnu mamuti samozřejmě s nějakým zvláštním nadšením rozhodně nepřijali. A aby toho nebylo málo, teplejší klima přilákalo do těchto končin zvláštní dvounožce, kteří si na mamutím mase rádi pochutnali.
Vedoucí projektu, španělský odborník na biodiverzitu David Nogues-Bravo, a jeho vědecký tým shromáždili několik desítek fosilií, které pocházely z období před 126 000, 42 000, 30 000, 21 000 a 6000 lety.  Zároveň vědci nasimulovali klimatické podmínky, které v těchto letech na Zemi vládly. Výsledky ukázaly, že kritické období pro mamuty nastalo právě před šesti tisíci lety.

Bez šance na přežití
V té době se mamutům výrazně ztenčily možnosti přežití. Prostor, který by byl pro jejich přežití vhodný, se radikálně zúžil. Mamuti však nedostali příliš šancí se na nové podmínky adaptovat a rychle jich ubývalo. Jakmile se evropských a asijských tundrách objevil člověk, byl jejich osud zpečetěn. Mamutů bylo v té době tak málo, že stačilo, aby lidé ulovili tři mamuty ročně, a jejich konec byl neodvratný. Podobný osud potkal i jiné živočichy, mimo jiné srstnaté nosorožce.
Vědci ze Španělska jsou prvními, kdo se na problematiku vyhynutí mamutů podíval komplexněji. Většina vědecké obce se dosud přela, zda za mamutí apokalypsou stojí změna přírodních podmínek nebo činnost člověka. Vědecký tým Davida Nogues-Brava jako první ukázal, že oba faktory by spolu měly úzce souviset. Existují i jiné teorie, které se vyhynutí mamutů snaží vysvětlit. Část odborníků tvrdí, že prsty ve vymření mamutů má výbuch supernovy, který se odehrál před 41 000 lety. Ross McPhee, vedoucí oddělení savců v American Museum of Natural History, zase nadhodil myšlenku, že mamutům se stal osudným přenos chorob od člověka.
Ve výzkumu španělských vědců je ukryto i varování pro současnost. „V dosavadních dějinách nastalo rozsáhlé vymírání živočichů už celkem v pěti případech,“ konstatuje David Nogues-Bravo. „V současnosti zažíváme velké vymírání živočišných druhů již pošesté…“

Kde se vzali mamuti?
Mamutí linie se od asijských slonů oddělila před 4,8 miliony let, asi 2,5 milionu let poté, co se společně odštěpili od afrických slonů. Protože je znám případ, kdy slon indický a slon africký spolu měli živého potomka, předpokládá se, že kdyby mamuti nevymřeli, mohli by se křížit i se slonem indickým. To vede ke spekulacím, že pokud získáme genetický materiál ze zmrzlých zbytků mamuta, mohli bychom s pomocí slona indického mamuta znovu oživit. 

reklama
Související články
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
LIDAR je nová technologie snímkovaní, která dokáže nahlížet i skrz vzrostlý prales a jiný porost. Zejména ve Střední a Jižní Americe v posledních letech přinesla řadu nových objevů, jež značně poopravily naše chápání toho, jak rozsáhlé civilizace tam vlastně kdysi žily. Jak LIDAR funguje? LIDAR je zkratka pro Light Detection and Ranging. Jedná se o […]
Podle vědců pocházejí nejstarší záznamy o líbání z doby před 4 500 lety, jsou tedy o 1 000 let dříve, než se dosud předpokládalo. Intimní dotek úst znali už obyvatelé Mezopotámie a navíc polibky jsou zřejmě kulturně univerzálnější, než věda dosud připouštěla. Vědci upozornili na důkazy, které naznačují, že líbání bylo praktikováno v některých nejstarších […]
Ležela tu, ale vlastně neležela. Žena, jež s chutí nosila plnovous i mužské oblečení je dodnes považována za největší panovnici. Možná proto ji následovníci toužili vymazat z dějin. A archeologické mozky dlouho tápali ve tmě, kde vlastně nalezla věčný klid. Psal se rok 1799 když jedna z Napoleonových expedic objevila ve východní části údolí zastrčený, […]
Jízda na koni patří k dobám minulým asi tak, jako slánka k pepřence. Otázkou však zůstává, kdy přesně si člověk tohoto lichokopytníka ochočil? Podle nejnovějších poznatků archeologů možná dříve, než se původně myslelo… O historický „převrat“ se postaralo podrobné zkoumání kosterních pozůstatků lidí náležících k tzv. starověké evropské jámové kultuře. Měli to být právě oni, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz