Domů     Vesmír
Znamená pro nás mimozemský život nebezpečí?
21.stoleti 20.6.2008

O tom, zda jsme ve vesmíru sami, spekuluje lidstvo snad od chvíle, kdy poprvé vzhlédlo ke hvězdám. Zatím jsme neměli to štěstí či tu smůlu setkat se s mimozemskými bratry. Britský vědec Stephen Hawking nyní přichází s pozoruhodným tvrzením na toto téma.O tom, zda jsme ve vesmíru sami, spekuluje lidstvo snad od chvíle, kdy poprvé vzhlédlo ke hvězdám. Zatím jsme neměli to štěstí či tu smůlu setkat se s mimozemskými bratry. Britský vědec Stephen Hawking nyní přichází s pozoruhodným tvrzením na toto téma.

Předpokládá, že někde ve vesmíru inteligentní život existuje, a varuje i před nebezpečím, které nás může z vesmíru zasáhnout. Přesto, že valná část vědecké obce je k možnosti jakéhokoliv mimozemského života velmi skeptická, přesto se čas od času i odsud ozve jiný názor.

Život ano, inteligence ne
Britský vědec Stephen Hawking je dnes již žijící legendou a každá jeho přednáška je přijímána s velkým očekáváním. Výjimkou nebyla ani ta, kterou nedávno uspořádala na své půdě Univerzita George Washingtona. Hawking se v jejím rámci dotknul právě i problematiky mimozemského života. Známý a populární vědec prohlásil, že pozemský život patrně není ve vesmíru ojedinělý.
Proč ovšem jsme dosud na žádné stopy mimozemského života nenarazili? Podle Hawkinga jsou možná tři vysvětlení. Nulová varianta předpokládá, že ve vesmíru jsme skutečně sami. Druhé vysvětlení předpokládá, že inteligentní život, schopný vyslat do vesmíru signály o své existenci, zároveň dosáhne stupně, kdy dokáže vyrábět ničivé zbraně. Taková civilizace pak snadno spáchá sebevraždu. Hawking ovšem upřednostňuje jiné vysvětlení toho, proč si lidstvo zatím nevyměňuje zkušenosti s nějakými kosmickými bratry. Zatímco život by se podle něj mohl ve vesmíru tu a tam objevit, inteligence je mnohem vzácnější. „Někdo by mohl říct, že se zatím nevyvinula ani na zde Zemi,“ prohlásil se svou typickou ironií.

Pozor na neznámé choroby
Stephen Hawking se dotkl i problému případného setkání s nějakým mimozemšťanem. Upozornil zejména na biologické nebezpečí, kdy organismus návštěvníka z kosmu může přenášet nemoci, proti kterým nemají lidé žádné protilátky. Ostatně tento biologický střet se objevuje i ve zmiňovaných dílech Herberta Wellse a Raye Bradburyho, s tím rozdílem, že zde právě cizí civilizace podlehne pozemským bakteriím.
Hawking kritizoval i americká vládní místa, která usilují o zkrácení rozpočtu věnovaného na kosmický výzkum. Přirovnal je ke skeptikům, kteří objevné plavby považovali za zbytečné. „Za časů Kryštofa Kolumba se našlo mnoho lidí, kteří náklady na jeho cestu považovali za mrhání penězi. Objev Nového světa znamenal hlubokou změnu toho starého. Jen si představte, že bychom neměli Big Mac nebo KFC,“ uzavřel v nadsázce slavný vědec.

Stephen Hawking – ikona moderní vědy
*Stephen William Hawking se narodil v britském Oxfordu 8. ledna 1942, tedy přesně 300 let poté, co zemřel Galileo Galilei. Zabývá se především kosmologií, matematikou a astrofyzikou.
*Dokázal, že Einsteinova obecná teorie relativity předpokládá, že čas a prostor mají počátek ve velkém třesku a konec v černých dírách. Tyto výsledky dokazují, že je nezbytné sladit obecnou relativitu s dalším významným vědeckým objevem první poloviny 20. století – kvantovou teorií.
*Jedním z důsledků těchto výzkumů byl také jeho objev, že černé díry by neměly být úplně černé, ale měly by produkovat záření a případně se i postupně zmenšovat a nakonec zcela zmizet.
*Další je domněnka, že vesmír nemá v pomyslném čase žádný okraj nebo hranice. To by znamenalo, že způsob, jakým vesmír vznikl, je zcela dán vědeckými zákony.
*Ač jsou jeho publikace přísně vědecké, píše je stylem otevřeným i široké laické veřejnosti. Bohužel, Hawking je postižen amyotrofickou laterální sklerózou, která postihuje motorické neurony, takže je zcela odkázán na vozík. Přesto však čile pracuje a jezdí po světě na přednášková turné. Vzhledem k jeho popularitě asi nepřekvapí, že se jeho postava objevila i v TV seriálech Star Trek, Simpsonovi a Futurama. 

Související články
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Vesmír 5.7.2025
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako neznámé těleso na výstředné dráze a podle odborníků se jednoznačně jedná o kometu mezihvězdného původu. „Tohle těleso se pohybuje opravdu rychle,“ uvedl ředitel Centra pro studium blízkozemních […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz