Domů     Medicína
Pijte rybí tuk. Ochrání vás před Alzheimerovou chorobou!
21.stoleti
od 21.stoleti 19.2.2008

Vědci z výzkumného centra pro Alzheimerovu chorobu v USA tvrdí, že mastné kyseliny v rybím oleji mohou hrát důležitou úlohu v prevenci této nemoci, která se zdá být novodobou metlou lidstva.
Vědci z výzkumného centra pro Alzheimerovu chorobu v USA tvrdí, že mastné kyseliny v rybím oleji mohou hrát důležitou úlohu v prevenci této nemoci, která se zdá být novodobou metlou lidstva.

Podařilo se jim dokázat, že jedna z mastných kyselin – dokosahexaenová (DHA) omega 3, zvyšuje produkci proteinu LR 11, který se u pacientů s Alzheimerovou chorobou nachází ve snížené hladině. Protein LR 11 totiž dokáže likvidovat miniaturní sraženiny jiných proteinů beta, které jsou hlavní příčinou nedostatečné funkce mozku. Vyšší úroveň LR 11 dokáže předejít výrobě těchto toxických proteinů. Výzkumníci věří, že nízká hladina LR 11, nalezená v mozcích pacientů, je hlavním faktorem, umožňujícím rozvoj této těžké choroby.

Postihuje miliony lidí
Alzheimerova nemoc je vysilující neurodegenerativní onemocnění, které zapříčiňuje ztrátu paměti, změnu osobnosti, psychické poruchy a nakonec i smrt. Podle posledních odhadů postihuje dnes Alzeimerova choroba na 5,1 milonů Američanů a počet nemocných nebezpečně narůstá. Do roku 2050 by podle černých předpovědí mohlo Alzheimerem onemocnět 11 – 16 milionů Američanů.
Vědecký tým tedy začal testovat efekt DHA přidáváním této mastné kyseliny přímo do lidských a zvířecích neuronů v laboratorních podmínkách. „ Zjistili jsme, že i ty nejnižší dávky DHA zvýšily v neuronech krys úroveň proteinu LR 11, zatímco u krys, u kterých byl protein LR 11 potlačen, se vyvinula Alzeimerova choroba,“ říká vedoucí týmu Greg Cole (Greg Kol).

Naše tělo to neumí
Mastné kyseliny jako DHA jsou považovány za tzv.esenciální mastné kyseliny, protože tělo si je nedokáže samo vyrobit. Musí mu být dodány z vnějších zdrojů, tedy potravou. Výzkum ukázal, že DHA je vlastně základní mastnou kyselinou mozku a jeho hladina je zvláště kritická pro vývoj mozku v dětském věku. Výzkumný tým tedy doporučuje zvláště dětem užívání mastnějších ryb, rybího tuku, nebo doplňků stravy, které rybí tuk obsahují. Nedoporučují však jeho užívání lidem u kterých již Alzheimerova choroba propukla, což by prý mohlo mít opačné účinky. Ti starší posluchači si možná vzpomenou na povinné užívání rybího tuku ve školách v 50. letech minulého století. A to se prosím o proteinu LH 11 tehdy nevědělo zhola nic.  Co dokáží omega-3 nenasycené mastné kyseliny?
*snižují krevní tlak a riziko srdečních onemocnění, chrání před poruchami srdečního rytmu,
omezují množství triglyceridů (krevních tuků doprovázejících cholesterol),
*působí proti zánětům cév, kloubů, střev a kožním onemocněním. (Proto je rybí olej používán pro zlepšení různých zánětlivých stavů, jako je Crohnova nemoc a revmatoidní artritida, lupus a psoriáza – lupénka.)
*mohou zmenšovat menstruační křeče,
*pomáhají při psychických potížích a úpravě dyslexie u dětí: Schizofrenie je spojována s abnormalitami v metabolismu mastných kyselin a předběžné výzkumy naznačují, že podávání rybího tuku může pomoci lidem se schizofrenií.
*mohou být prevencí rakoviny prsu a tlustého střeva a mohou chránit proti chronické obstrukční chorobě bronchopulmonální.

Další článek
reklama
Související články
Lidé mají možnost požádat svého lékaře nebo si sami jako samoplátci zajít na vyšetření různého charakteru. Nabídku širokého portfolia samoplatcovských testů můžete najít například v laboratořích SYNLAB. Stačí přijít na kterékoli odběrové pracoviště a požádat a konkrétní vyšetření. Pokud si nejste jisti, který test zvolit a chcete zjistit celkovou vitalitu vašeho organismu, můžete podstoupit komplexní […]
Nemoci provázely lidský život od nepaměti. V historii se ale našlo několik statečných lékařů a badatelů, kteří ve snaze porozumět příčinám zákeřných chorob či na ně objevit lék, riskovali vlastní zdraví a někdy i život. Kteří odvážlivci to byli? Skotský lékař, chirurg a patolog John Hunter (1728-1793) věřil, že kapavka a syfilis jsou různými stádii […]
Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno jediné potáhnutí. Ve stejném okamžiku se ale v jeho těle začíná odehrávat nespočet reakcí na přítomnost chemického nepřítele, které vyústí až v opojné uvolnění dopaminu. To vše navíc za méně než 10 vteřin. Za skutečný ráj nikotinu je aktuálně možné označit Bulharsko, cigaretám zde totiž […]
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené použití vděčíme rozvoji oboru biotechnologie. Výrobou kyseliny hyaluronové se jako jedna ze tří světově nejúspěšnějších firem zabývá česká firma Contipro. Její zakladatel a majitel Vladimír Velebný, sám absolvent biochemie […]
Čeká je symbolická trasa z Maratonu do Athén, třebaže je tělo příliš neposlouchá. Cílem 12. ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) je společným cvičením, procházkou, lekcí jógy, tai-či i boxu, nebo jízdou na rotopedu pokořit vzdálenost 42 kilometrů. Akce startuje dnes a potrvá do zítra. MaRS je určen jak pro pacienty s RS, tak pro zdravé […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz