Domů     Medicína
Prostata dokáže potrápit
21.stoleti 18.1.2008

Kolem mužů všeho věku obchází strašidlo onemocnění prostaty. Rádo mění podobu – od zánětu, přes nezhoubné bujení až po obávanou rakovinu prostaty. Ta je u nás třetí nejčastější příčinou úmrtí na zhoubný nádor!Kolem mužů všeho věku obchází strašidlo onemocnění prostaty. Rádo mění podobu – od zánětu, přes nezhoubné bujení až po obávanou rakovinu prostaty. Ta je u nás třetí nejčastější příčinou úmrtí na zhoubný nádor!

„Chlapec, jenž se dnes narodí, má asi šestnáctiprocentní riziko, že onemocní karcinomem prostaty a asi tříprocentní riziko, že na toto postižení zemře,“ upřesnil pro 21. STOLETÍ prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc., zástupce přednosty urologické kliniky VFN v Praze. Je předsedou České urologické společnosti.

Trápení přichází v mnoha podobách
Zatímco ještě před deseti roky u nás na 100 000 mužů připadalo 23 případů rakoviny prostaty, dnes je to již 88 postižení, která většinou jsou předzvěstí trýznivé smrti.
Té se nemusejí bát lidé mladšího a středního věku, když je v období sexuální aktivity zaskočí zánět prostaty. Prchá díky léčbě antibiotiky.
Všechny muže asi od padesáti výše si za oběť vybírá nezhoubné zbytnění. Mezi padesátníky ho má pětina, kolem šedesátky postihuje asi 60 % mužů, ještě o deset procent víc trápí sedmdesátníky. Naštěstí účinnou léčbu potřebuje pouhá čtvrtina tohoto počtu. U některých vyvolává nepříjemné fyzické a občas i psychické obtíže: Působí problémy s močením, což často doprovázejí narušené sexuální funkce jako je erekce a ejakulace. Také zde se osvědčují léky, v horším případě operace.

Vědci vědí, že karcinom se často dědí
Mnohem tragičtější je rakovina prostaty. Lze ji vyléčit jen když se zjistí včas. Nádor nesmí přestoupit přes hranice prostatické žlázy, jinak přichází trýznivá bolest vrcholící mučivou smrtí. Lékaři spoléhají na radikální operaci nebo ozáření. Bohužel, zákeřný nádor se ve stadiu, kdy ho lze ještě vyléčit, se snaží neprojevit.
„Známe hlavní tři rizikové faktory vzniku karcinomu prostaty – věk, rasu a rodinnou anamnézu“, řekl 21. STOLETÍ prof. MUDr. Dalibor Pacík, CSc., z Urologické kliniky FN Brno, Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Rakovina podstaty s věkem narůstá daleko rychleji než u jiných zhoubných nádorů. Pokud jde o rasu, neslavný primát v riziku mají černoši. Vznik karcinomu souvisí s narušením genetické informace. A jakpak je to s rodinnou anamnézou. Prof. Pacík upřesnil: „Jestliže se karcinom prostaty vyskytne u tří členů rodiny nebo se onemocnění vyskytne ve třech generacích rodiny anebo jestliže u dvou příbuzných vznikl ve věku mladším 55 let, potom riziko karcinomu stoupá z původních šestnácti až na 50 procent!“
V takových rodinách se doporučuje začít se sledováním již ve věku od 40 let.
Ovšem ani jinde není pravidelné důkladné prohlížení vůbec na škodu!Předstojná žláza se představuje
Prostata (předstojná žláza) patří s nadvarlaty, chámovody a semennými
váčky k pohlavním orgánům muže. Je součástí reprodukčního
systému.
Tvoří svalově – žláznatý orgán pod spodinou močového měchýře, obepíná část močové trubice. Skládá se z velkého množství drobných žlázek spojených stovkami vývodů, které vedou jejich sekret až do močové trubice. Tu utlačuje, takže někdy způsobuje problémy s močením.
Prostata roste spolu s věkem .Vytváří asi třetinu množství nosné tekutiny pro spermie na jejich oplozovací misi za ženskými vajíčky. Těsně za prostatou si hoví semenné váčky. Společně s ní produkují ejakulát, který při pohlavním vyvrcholení vychází z těla ven. Ještě předtím se promyšleně spojuje se spermiemi rodícími se ve varlatech. Hlavním posláním prostaty je tedy reprodukce. Někteří vědci se domnívají, že též chrání reprodukční systém před možnou infekcí ze systému močového. (Prostata řecky znamená stojí před či ochránce.)

S vitaminem D to jde!
Vědci nyní znovu potvrdili, že účinnou prevencí proti rakovině prostaty u většiny mužů je vitamin D. Vyskytuje se v rybích játrech (hlavně tresčích), rybím oleji, v mořských rybách (sardinky, sledi, makrely, lososi), dále v mléku a výrobcích z něj, vejcích, ořechách…Mohutným zdrojem je ultrafialové záření; slunění se zas nemůže přehánět, aby nás nepostihl jiný druh rakoviny – kůže!

Související články
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
Medicína 18.3.2025
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
Medicína 16.3.2025
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání látek obsažených v konopí může být spojeno s epigenetickými změnami, tedy s úpravami v regulaci genů, které ovlivňují fungování organismu, aniž by měnily samotnou DNA. Tým vědců z […]
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz