Barevný elektronogram povrchu fazetového oka mušky octomilky (Drosophila busckii). Oko se skládá z velkého počtu kulovitých útvarů, opatřených čočkou, zvaných ommatidia.
Každé ommatidium je vlastně jednoduchým okem, které posílá příslušný signál do mozku octomilky. Všechny signály jsou poté v mozku zkompletovány a tvoří mozaikový pohled mušího oka na svět. Složité oko sice octomilce neposkytuje příliš ostrý obraz, ale je velmi účinné při odhalování i nepatrných pohybů. Mezi jednotlivými čočkami vidíme vyčnívat jakési chloupky, což jsou vlasové struktury, nazývané interommatidiální štětiny. Obraz z elektronového mikroskopu je zvětšený 10 000x.
Octomilka má dobrou paměť
Octomilka – Drosophila patří do čeledi octomilkovitých. Je nejpoužívanějším zástupcem živočišných druhů jako modelový organismus zejména v genetice. Z genetického hlediska jde o bezkonkurenčně nejlépe prozkoumaného zástupce říše hmyzu. Nedávné objevy prokázaly i značné schopnosti jejího mozku. Malá muška totiž dokáže rozeznávat tvary a dokonce si je i pamatovat. Stejně tak si dokáže pamatovat i rozličné vůně.