Domů     Zajímavosti
Ryby s elektrickým chobotem
21.stoleti 19.12.2007

Dravá ryba rypoun Petersův „vidí“ i v absolutní tmě. Dokáže to díky své zvláštní bradě, která připomíná sloní chobot a která je vybavena senzory schopnými snímat změny v elektrickém poli těla ryby.Dravá ryba rypoun Petersův „vidí“ i v absolutní tmě. Dokáže to díky své zvláštní bradě, která připomíná sloní chobot a která je vybavena senzory schopnými snímat změny v elektrickém poli těla ryby.

Rypoun dlouhou dobu zoologům se svou elektrickou bradou motal hlavu. Na otázku, co s informacemi ze svého elektrického detektoru vlastně provádí, neuměli přesně odpovědět. Jedno bylo jasné – chobot  rybám slouží k orientaci v prostoru. Až nejnovější studie však ukázala, jak přesné informace může svému majiteli podávat.


Za temných tropických nocí se rypoun prohání u dna vodních toků střední Afriky a s jistotou, kterou by mu mohli závidět všichni denní dravci, monitoruje své okolí a hledá ukrytou kořist.


Ve své prodloužené bradě má zabudovanou elektrickou obdobu sonaru. Podobně jako sonar využívá odrazu ultrazvukových vln od předmětů v okolí, elektrolokátor rypouna zaznamenává změny v elektrickém poli způsobené přítomností různých objektů.

Červi v jehlanech
„Abychom zjistili, jak přesně se rypoun dokáže orientovat v absolutní tmě, vložili jsme do nádrže několik objektů různých tvarů a pak jsme rybu sledovali za pomoci infračervené kamery,“ vysvětluje Gerhard von der Embe z německé Bonnské univerzity. „Pokaždé, když rypoun zaplul do jehlanu, dostal odměnu v podobě červa.“ Po několika měsících výcviku se ryba naučila vyhledávat pamlsek v jehlanech bez ohledu na to, v jaké části nádrže se nacházely.
„Rypouni jsou mezi rybami hotoví Einsteinové,“ říká von der Embe. „Mají největší mozek v poměru k velikosti těla ze všech známých druhů ryb. Vlastně v tomto ukazateli předčí i člověka.“ Rypouni jsou také známí svou dobrou pamětí. Při dlouhodobém tréninku si dokáží tvary předmětů pamatovat i několik měsíců. „Zkoušeli jsme vždy několik měsíců do nádrží předměty nedávat. Když jsme je pak opět začali vkládat, ryby sebejistě zaplouvaly do jehlanů a hledaly v nich červy.“

Rybí brada pro podmořské roboty
Výzkum kromě jiného prokázal, že ryba dokáže tvar předmětu vnímat i v případě, že se jedná jen o drátěnou kostru. Také pokud mezi předměty chyběl jehlan, snažily se hledat objekty, které byly tvarově jehlanům nejvíce podobné. „Všechny tyto výsledky ukazují, že ryba za pomoci svého orgánu dokáže opravdu vidět, vytváří třírozměrné obrazy podobně jako denní tvorové vnímají světelné obrazy očima,“ vysvětluje von der Embe.
Na základě těchto poznatků se pokoušejí němečtí technologové vyvinout zařízení, které by sloužilo pro navigaci průzkumných podmořský robotů. „Pokud by se jim něco podobného podařilo, znamenalo by určitě velký krok. Z chování rypounů vím, že jejich elektronavigační metoda dokáže být velmi přesná. Rozhodně se mu dnešní sonary nemohou vyrovnat,“ říká britský zoolog Royal Holloway z Londýnské univerzity.

Žraločí detektor
Rypouni nejsou zdaleka jediným druhem, který dokáže vnímat elektrické pole a orientovat se podle něj. Žraloci i další paryby mají čenich vybaven citlivými orgány zvanými Lorenziniho ampule. Jedná se o drobné „jamky“, kterými žraloci rozeznávají změny ve slanosti a teplotě prostředí, a také změně elektrického pole. Lorenziniho ampule jsou vlastně citlivá zakončení nervových výběžků. Změny fyzikálních parametrů vyvolávají přesuny iontů přes membrány receptorových buněk, a ty posílají signál dál, až se dostane do mozku. Žralok svého smyslu využívá pro pátrání po kořisti. Vůči moderním potápěčům jej však jeho citlivý čenich staví do nečekané nevýhody. Člověk si všiml, že silné elektrické pole je pro „jemně naladěné“ parybí senzory velmi bolestivou záležitostí. Proto si pod hladinu s sebou pod hladinu nosí elektrodu, která, která dokáže vyvinout tak silné pole, že žraloka zažene na ústup. Podobné senzory jako žralok, má kolem svého zobáku i australský ptakopysk.

Související články
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Larvy potemníka moučného, kterému se přezdívá moučný červ, patří mezi potravinové a skladištní škůdce. V domácnostech se s nimi naštěstí, na rozdíl od potravinových molů, setká málokdo. Larvy totiž potřebují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí dlouho. Podle českých vědců by se však v budoucnosti mohly právě ony stát základem našeho jídelníčku. Vzhledem k rostoucí […]
Byla to senzace, když v roce 2003 na indonéském ostrově Flores našli vědci kosterní pozůstatky asi metr vysokého humanoida. Právě kvůli výšce se mu začalo přezdívat hobit. Kdo byli tito lidé ale zač? Trpěli záhadnou nemocí, v jejímž důsledku se zmenšili, jak si experti myslí? Oficiálně jde o člověka floreského (Homo floresiensis), mnohem více se však uchytilo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz