Domů     Historie
Kde se vzali Evropané?
21.stoleti
od 21.stoleti 16.11.2007

Vědci už pěknou řádku let vědí, že kolébkou lidstva je Afrika. Kdy však byla vůbec poprvé osídlena Evropa? Odpověď nyní možná přinesli paleontologové z univerzity ve španělském Burgosu.Vědci už pěknou řádku let vědí, že kolébkou lidstva je Afrika. Kdy však byla vůbec poprvé osídlena Evropa? Odpověď nyní možná přinesli paleontologové z univerzity ve španělském Burgosu.

Podle vedoucí mezinárodního výzkumného týmu španělské paleontoložky Maríi Martinónové-Torresovové, ve chvíli, kdy si hominidé usmysleli, že je Afrika pro ně příliš těsná, zamířili nejdříve do Asie a teprve potom obsadili Evropu. Dosud byli vědci přesvědčeni o tom, že první Evropané před miliony lety přicházeli pouze přímo z Afriky.

Asie či Afrika?
Vědci velmi podrobně prozkoumali kostry a zvláště zuby hominidů, kteří na území Evropy žili v době před 1,8 milionu let až 125 000 let. Ukázalo se, že většina tehdejších Evropanů měla více společných znaků s hominidy, kteří v té době žili v Asii, než s těmi, kteří obývali Afriku. Hlavní rozdíl podle Martinónové-Torresovové spočíval ve tvaru zubů. Nicméně, několik zkoumaných fosilií mělo i „africké zuby“, což znamená, že mezi všemi třemi kontinenty probíhala čilá migrace. Každopádně, hlavní přistěhovalecká vlna dorazila do Evropy z asijského kontinentu.
Na příchod moderního člověka si však starý kontinent musel ještě nějakou tu chvíli počkat. Kdy se na evropské scéně objevil moderní homo sapiens, není však zcela jasné. Podle jedné teorie přišel do Evropy před zhruba 130 000 lety a to výhradně z Afriky. Jenže, s hmatatelnými důkazy, které by tuto teorii potvrdily, je to poněkud slabší.

Rusko – pravlast všech Evropanů?
Pojem „matička Rus“, který Rusové tak rádi používají, by možná za svůj měla přijmout celá Evropa. Existuje totiž domněnka, že 80 procent Evropanů má za předky lovce a sběrače, kteří se v Evropě měli usídlit po příchodu z Asie a Blízkého východu. To vše se odehrálo někdy v době před 40 000 až 25 000 lety. Nedávno objevili vědci v jižním Rusku artefakty, které dokázaly přítomnost moderního člověka na evropském kontinentě právě před 40 000 lety. Na nalezištích poblíž vesnic Kostenki a Borščevo byly nalezeny kostěné a kamenné nástroje, různé ozdoby či hračky. Jejich provedení vedlo paleontology k závěru, že jejich autory byli příslušníci druhu homo sapiens. První Evropané lovili mamuty, koně, losy, soby, srstnaté nosorožce a bizony. Jak ukázaly chemické analýzy nalezených fosílií, v jejich jídelníčku nechyběly ani ryby a ptáci.
I tito lidé tedy do Evropy zamířili z Asie. Nejspíše nejdřív zdolali Kavkaz a poté se vydali směrem k nekonečným ruským pláním. Migrační cestu přes Anatolii a Balkán začali lidé používat až později. 
Jisté je, že příchod moderního člověka do kterékoliv části světa znamenal pro ostatní druhy homo naprostou zkázu, která předznamenala globální dominanci našeho druhu.

Ecce homo!
Homo sapiens se po světě začal rozkoukávat před dvěma sty tisíci let na východě Afriky. Před 60 000 lety začal pronikat do Asie a před 35 000 lety pronikl až do Austrálie. Postupně pak „převálcoval“ ostatní druhy homo, včetně člověka neandrtálského. Ten z největší pravděpodobností nebyl předchůdcem dnešních lidí, jak se častokrát tvrdívalo, ale jednou z vývojových větví rodu homo. Poslední testy DNA potvrdily, že k míšení mezi oběma druhy nedošlo, nicméně po jistý čas žily tyto dva druhy společně.

reklama
Související články
Kleopatra je bezesporu nejznámější královnou starého Egypta. Nebyla však jedinou vládkyní ze země pyramid. Prozkoumejte společně s Viasat History střípky ze života nejzajímavějších a nejzáhadnějších královen této velké civilizace.  Nový třídílný speciál Královny starověkého Egypta, jehož premiéra proběhne v pátek 2. června, se na základně nejnovějších vědeckých výzkumů zabývá příběhem královny Tiye, která byla před […]
Chomolungma, Sagarmatha nebo Mount Everest. Co název, to střípek pasující k její nevyzpytatelnosti a posvátnosti. Až do července 2022 podniklo k vrcholu této „osmitisícovky“ výpravu 6098 lidí. Mezi nimi také na pohled nesourodá dvojice Norgay a Hillary. „Ta hora je tak vysoká, že ji žádný pták nepřeletí,“ praví starodávné legendy. Zároveň se má jednat o […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
LIDAR je nová technologie snímkovaní, která dokáže nahlížet i skrz vzrostlý prales a jiný porost. Zejména ve Střední a Jižní Americe v posledních letech přinesla řadu nových objevů, jež značně poopravily naše chápání toho, jak rozsáhlé civilizace tam vlastně kdysi žily. Jak LIDAR funguje? LIDAR je zkratka pro Light Detection and Ranging. Jedná se o […]
Podle vědců pocházejí nejstarší záznamy o líbání z doby před 4 500 lety, jsou tedy o 1 000 let dříve, než se dosud předpokládalo. Intimní dotek úst znali už obyvatelé Mezopotámie a navíc polibky jsou zřejmě kulturně univerzálnější, než věda dosud připouštěla. Vědci upozornili na důkazy, které naznačují, že líbání bylo praktikováno v některých nejstarších […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz