Domů     Vesmír
Půlstoletí dobývání kosmu
21.stoleti 6.10.2007

Před padesáti lety lidé vyslali do kosmu první vesmírné plavidlo.Před padesáti lety lidé vyslali do kosmu první vesmírné plavidlo.

4. října 1957 zaznamenal Sovětský Svaz velkolepé vítězství v technologické válce, kterou vedl proti Američanům. V 19 hodin a 28 minut světového času odstartovala ze sovětského kosmodromu Bajkonur nosná raketa R 7, která do kosmu vynesla první člověkem vyrobenou družici s příznačným názvem Sputnik 1 (ruský pojem sputnik znamená česky právě družici nebo oběžnici). Sputnik měl v sobě zabudovaný vysílač, který vysílal na frekvencích 20,005 a 40,002 MHz. Sputnik byl vyroben z hliníku, vážil pouhých 83 kilogramů a planetu obkroužil za 96 minut.
Sověti byli tehdy dokonce přesvědčeni, že tento jejich triumf je konečný, a že sovětské technologie navždy převýšily ty americké. Američanům a západoevropanům se zježily vlasy na hlavě, protože jim bylo jasné, že nebezpečí za strany SSSR zesílilo, protože Sověti nyní disponovali balistickými střelami. USA proto urychlily svůj projekt Explorer a 31. ledna 1958 se na oběžné dráze objevila i první americká družice.

Nejdůležitější mezníky v dějinách dobývání vesmíru:

4. října 1957: Sověti vypustili první umělou družici Sputnik 1

31. ledna 1958: Američané odpověděli startem družice Explorer 1.

13. září 1959: Sovětská sonda Luna 2 dopadla na Měsíc.

7. října 1959: Sovětská sonda Luna 3 vyfotografovala odvrácenou stranu Měsíce.

12. dubna 1961: Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin se stal prvním člověkem, který si mohl Zemi prohlédnout z vesmíru.

20. února 1962: Po oběžné dráze se svezl i první Američan. Byl jím americký letec John Glenn. V předcházejícím roce do kosmu nahlédli i Alan Shepard a Virgil Grissom, jejich lety však byly pouze suborbitální.

16. června 1963: První žena ve vesmíru. Stala se jí sovětská kosmonautka Valentina Těreškovová.

18. března 1965: Sověti zaznamenávají další vítězství. Alexej Leonov se jako první člověk vznášel v otevřeném kosmu.

3. února 1966: Sovětská sonda Luna 9 měkce přistála na Měsíci.

24. dubna 1967: Další sovětské prvenství, tentokrát smutné. Vladimír Komarov se stal prvním člověkem, který ve vesmíru zahynul.

20. července 1969: Lidská noha se poprvé dotýká jiného vesmírného tělesa než Země. Američtí kosmonauté Neil Armstrong a Edwin Aldrin se prošli po Měsíci.

15. prosince 1970: První lidmi vytvořený stroj úspěšně přistál na jiné planetě. Stala se jím sovětská sonda Veněra 7, která dosedla na povrch Venuše.

19. dubna 1971: Oběžnou dráhu Země obohatila první kosmická stanice. Sověti ji pojmenovali Saljut 1.

17. července 1975: Sovětský Sojuz a americké Apollo se v kosmu spojily.

12. dubna 1981: 20 let po letu prvního člověka do vesmíru startuje první raketoplán: americká Columbia.

28. ledna 1986: Tragédie postihla americký raketoplán Challenger. 73 sekund po startu explodoval a na jeho palubě zahynulo sedm astronautů. O 17 let později podobná katastrofa postihne se stejně smutným výsledkem i raketoplán Columbia.

2. listopadu 2000: Mezinárodní vesmírná stanice ISS přivítala na své palubě první posádku.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz