Domů     Vesmír
Půlstoletí dobývání kosmu
21.stoleti 6.10.2007

Před padesáti lety lidé vyslali do kosmu první vesmírné plavidlo.Před padesáti lety lidé vyslali do kosmu první vesmírné plavidlo.

4. října 1957 zaznamenal Sovětský Svaz velkolepé vítězství v technologické válce, kterou vedl proti Američanům. V 19 hodin a 28 minut světového času odstartovala ze sovětského kosmodromu Bajkonur nosná raketa R 7, která do kosmu vynesla první člověkem vyrobenou družici s příznačným názvem Sputnik 1 (ruský pojem sputnik znamená česky právě družici nebo oběžnici). Sputnik měl v sobě zabudovaný vysílač, který vysílal na frekvencích 20,005 a 40,002 MHz. Sputnik byl vyroben z hliníku, vážil pouhých 83 kilogramů a planetu obkroužil za 96 minut.
Sověti byli tehdy dokonce přesvědčeni, že tento jejich triumf je konečný, a že sovětské technologie navždy převýšily ty americké. Američanům a západoevropanům se zježily vlasy na hlavě, protože jim bylo jasné, že nebezpečí za strany SSSR zesílilo, protože Sověti nyní disponovali balistickými střelami. USA proto urychlily svůj projekt Explorer a 31. ledna 1958 se na oběžné dráze objevila i první americká družice.

Nejdůležitější mezníky v dějinách dobývání vesmíru:

4. října 1957: Sověti vypustili první umělou družici Sputnik 1

31. ledna 1958: Američané odpověděli startem družice Explorer 1.

13. září 1959: Sovětská sonda Luna 2 dopadla na Měsíc.

7. října 1959: Sovětská sonda Luna 3 vyfotografovala odvrácenou stranu Měsíce.

12. dubna 1961: Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin se stal prvním člověkem, který si mohl Zemi prohlédnout z vesmíru.

20. února 1962: Po oběžné dráze se svezl i první Američan. Byl jím americký letec John Glenn. V předcházejícím roce do kosmu nahlédli i Alan Shepard a Virgil Grissom, jejich lety však byly pouze suborbitální.

16. června 1963: První žena ve vesmíru. Stala se jí sovětská kosmonautka Valentina Těreškovová.

18. března 1965: Sověti zaznamenávají další vítězství. Alexej Leonov se jako první člověk vznášel v otevřeném kosmu.

3. února 1966: Sovětská sonda Luna 9 měkce přistála na Měsíci.

24. dubna 1967: Další sovětské prvenství, tentokrát smutné. Vladimír Komarov se stal prvním člověkem, který ve vesmíru zahynul.

20. července 1969: Lidská noha se poprvé dotýká jiného vesmírného tělesa než Země. Američtí kosmonauté Neil Armstrong a Edwin Aldrin se prošli po Měsíci.

15. prosince 1970: První lidmi vytvořený stroj úspěšně přistál na jiné planetě. Stala se jím sovětská sonda Veněra 7, která dosedla na povrch Venuše.

19. dubna 1971: Oběžnou dráhu Země obohatila první kosmická stanice. Sověti ji pojmenovali Saljut 1.

17. července 1975: Sovětský Sojuz a americké Apollo se v kosmu spojily.

12. dubna 1981: 20 let po letu prvního člověka do vesmíru startuje první raketoplán: americká Columbia.

28. ledna 1986: Tragédie postihla americký raketoplán Challenger. 73 sekund po startu explodoval a na jeho palubě zahynulo sedm astronautů. O 17 let později podobná katastrofa postihne se stejně smutným výsledkem i raketoplán Columbia.

2. listopadu 2000: Mezinárodní vesmírná stanice ISS přivítala na své palubě první posádku.

Související články
Sonda BepiColombo, společná mise Evropské a Japonské vesmírné agentury, dokončila jeden ze svých průletů kolem Merkuru. Následně zaslala snímky znázorňující krátery posetý povrch planety, kterou začne obíhat v roce 2026. Ve čtvrtek se sonda přiblížila k Merkuru více než kdykoli předtím a zaslala ostré černobílé snímky nehostinného, skvrnitého povrchu planety při východu slunce. Sonda BepiColombo […]
Český záložní astronaut Aleš Svoboda se včera vydal na simulovanou víkendovou misi na Měsíc – s dalšími členy posádky při ní bude provádět různé vědecké a technologické experimenty. Součástí mise je výstup na povrch Měsíce s pomocí virtuální reality. Tréninkovou misi pořádá Akademie věd ČR v rámci Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo s dalšími partnery […]
Díky měření evropské sondy Planck víme, že vesmír je starý 13,81 miliardy let. Když mu tedy bylo 350 milionů let, byl takříkajíc v dětském věku. Přesto už obsahoval uhlík, základní stavební kámen života, jak jej známe ze Země. Vyplývá to z pozorování Webbova teleskopu, který ve svém pohledu do vesmírné minulosti odhalil galaxii, ve které […]
I když se první žena dostala do vesmíru jen dva roky po prvním muži, své pevné místo ve vesmírných posádkách získaly ženy až po dalších dvaceti letech. Nyní už nikdo nepochybuje o tom, že jsou právoplatnými členkami posádek vesmírných lodí. V některých ohledech muže dokonce předčí, mají například menší spotřebu kyslíku i jídla. Nový výzkum […]
Fyzika kolem nás, v nás, ale i daleko od nás, je fascinující. Určuje pravidla všem ostatním vědám. Fyzika není jen dílem ve velké skládačce, nýbrž je podkladem, na kterém leží vše. Tato rubrika představuje příběh jedné z částic. Tentokrát elektronu… Elektrony jsou malé částice s velmi malou hmotností, ale jejich vliv je obrovský. Váží pouze […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz